O ilde ekmeğe zam geldi adeti artık 5 TL'den satılacak

Türkiye'de geçtiğimiz aylarda gündemin bir numaralı konuları arasında yer alan ekmek zammı ile ilgili Ankara'da karar alındı.

O ilde ekmeğe zam geldi adeti artık 5 TL'den satılacak

O ilde ekmeğe zam geldi adeti artık 5 TL'den satılacak - Türkiye'de geçtiğimiz aylarda gündemin bir numaralı konuları arasında yer alan ekmek zammı ile ilgili Ankara'da karar alındı. Ankara İli Ekmek Fiyat Tarifeleri Değerlendirme Komisyonu Toplantısı, Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB) Başkan Vekili Hüseyin Ar'ın başkanlığında gerçekleştirildi.

Esnafın girdi maliyetlerinde ki artış her geçen gün katlanırken tarife teklifi sonucunda ise 200 gram ekmek fiyatının 5 TL'den satılması oy çokluğu ile kabul edildi.

Yeni ekmek fiyatı; Türkiye Fırıncılar Federasyonu ile Ticaret Bakanlığı Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürlüğü'nün görüşü alınması ile birlikte resmiyete kavuşacak.

Hüseyin Ar ise konuya dair açıklamalarda bulundu.

"Toplantıda; ekmek maliyetlerini doğrudan etkileyen un, maya, doğalgaz, motorin, işçilik, su, elektrik, kira gibi tüm temel giderlerdeki artışlar nedeniyle ekmek fiyatının maliyetinin altında kaldığı konuları görüşüldü ve gramajı (200 gram) değiştirmeden ekmek fiyatında yeni bir düzenlemeye gidilmesi konusunda mutabık kalındı. Pişmişi net 200 gram gelen normal ekmeğin 5 TL, pişmişi net 300 gram gelen normal ekmeğin 7.5 TL, pişmişi net 400 gram gelen normal ekmeğin 10 TL'den satılması yönündeki teklifler, komisyon katılımcısı kurum ve kuruluşların temsilcilerinin onayına sunuldu ve tarife oy çokluğu ile kabul edildi.

Tarife komisyonunun oy çokluğuyla kabul ettiği Ankara il ve talepte bulunan ilçelerinde uygulanacak Normal Ekmek Fiyatları Azami Hadlerini Gösterir Ücret Tarifeleri, ilgili kurumlar; Türkiye Fırıncılar Federasyonu ile Ticaret Bakanlığı Esnaf, Sanatkarlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürlüğünün görüşünün alınmasından sonra, ANKESOB Yönetim Kurulunda görüşüldükten sonra karara bağlanacak."

Kamu Gündemi'ni takip edin gündemden haberiniz olsun!

SONRAKİ HABER