NFT nedir, ne işe yarar, nerelerde kullanılır?

Gün geçtikçe dijitalleşen dünyada hemen hemen herkes kripto paraları duymuştur. Peki ya NFT'leri duydunuz mu?

NFT nedir, ne işe yarar, nerelerde kullanılır?

Gün geçtikçe dijitalleşen dünyada hemen hemen herkes kripto paraları duymuştur. Peki ya NFT'leri duydunuz mu? Eminim onuda çoğunuz şu sayede duymuşsunuzdur; Twitter CEO'su Jack Dorsey 15 yıl önce attığı ilk tweet'i NFT olarak 2.9 milyon dolara sattı. Satın alan kişi ise Türk asıllı Sina Estavi oldu. Peki bu NFT ne ki bir Twitter paylaşımı bu kadar değerli oldu. Dijitalleşen bu dünyada gelin bizde NFT'leri yakından tanıyalım..

NFT dijital varlıkların alım satımının gerçekleştiği platformdur. Hepimizin bir Instagram storysi ya da bir tweet'i vardır. Bunların hepsi birer dijital varlıklardır. Değerli gördükleriniz satabilir veya alabilirsiniz. Gelin NFT'leri yani Non Fungible Token'ı yakından tanıyalım. Non Fungible Token değiştirilemez token demektir. Bunu ünlü bir ressamın yaptığı eşsiz bir tablo gibi düşünebilirsiniz. Başkaları tarafından ne kadar çok benzeri yapılmaya calışılsa da onu önemli kılan şey tek benzersiz olmasıdır. Bu ünlü bir ressamın resmi, ünlü birisinin tweet'i veya dijital olarak aklınıza gelebilecek herşey bir NFT'ye dönüştürülebilir.

PEKİ BU NFT'LER NE İŞE YARAR? NERELERDE KULLANABİLİRİZ?

Açıkça söylemek gerekirse somut olarak elinize herhangi birşey geçmiyor. Okuduğunuz gibi tamamen dijital bir varlık onu özel kılan şeyde bu dijital olması. Düşünün mimarsınız ve ilk ev projenizi çiziyorsunuz, ilk olduğu için sizin gözünüzde değerli bir varlık bunu bir NFT'ye dönüştürerek saklayabilir veya satabilirsiniz bu tamamen size kalmış. Geçtiğimiz günlerde ünlü sanatçı Banksy'i bir eserini NFT projesine çevirerek açık arttırmaya koydu ve açık artırma sonucu NFT'sini 95.000 dolara sattı.

Dikkat çeken şey ise projeyi NFT olarak sattıktan sonra gerçek tablosunu videoya çekerek yakmasıydı. Daha da ilginç olanı ise bu videoyu da NFT'ye çevirerek 382.000 dolara satılması oldu. Yani NFT projeleri üretmenin herhangi bir sınırı yok sanatçı veya tanınmış bir kişi olmanıza da yarattığınız her şeyi projeyi bu çektiğiniz fotoğraf, video, ilk gittiğiniz konser biletinizi NFT projesine çevirerek ister saklayabilir ister çoğaltıp satabilir yada eşsiz olduğunu düşünüyorsanız Banksy'nin yaptığı gibi açık arttırmayla satabilirsiniz. Bu tamamen size kalmıştır.