Morgan Stanley Türkiye'de seçim sonrası senaryosunu açıkladı! Büyüme hedefleri, döviz, enflasyon!

New York şehrinde bulunan Amerikalı yatırım bankası olan Morgan Stanley, Türkiye'de seçim sonrası iki senaryo raporunu yayımladı.

Morgan Stanley Türkiye'de seçim sonrası senaryosunu açıkladı! Büyüme hedefleri, döviz, enflasyon!

Morgan Stanley Türkiye'de seçim sonrası senaryosunu açıkladı! Büyüme hedefleri, döviz, enflasyon! New York şehrinde bulunan Amerikalı yatırım bankası olan Morgan Stanley, Türkiye'de seçim sonrası iki senaryo raporunu yayımladı. 

Morgan Stanley merkezi ABD'nin New York şehrinde bulunan bir Amerikalı yatırım bankasıdır. 1935 yılında kurulan ve ABD'nin en büyük ikinci bankası olan JP Morgan'dan bölünerek kurulmuştur. 

STANLEY'İN SEÇİM SONRASI İKİ SENARYOSU!

Stanley raporunu eski Ziraat Bankası genel müdürü Şenol Babuşcu resmi Twitter hesabından açıkladı. İşte o açıklamalar..

Morgan Stanley'in raporuna göre; Seçim sonrası iki senaryo vardır. İlk senaryoda düşük faiz devam edecek, krediler ve yabancı paralar üzerindeki sıkı kontroller sürecektir.

İkinci senaryoda, ortodoks politikalara geri dönülecek ve makro istikrar programı uygulanacaktır. Bu senaryoda faiz oranları seçim sonrası % 35’e yükselecek, bankacılık regülasyonları kaldırılacak ve yurtdışından portföy ve yatırım amaçlı sermaye hareketleri geri gelecektir.

Her iki senaryoda da 2023’de büyüme yavaşlayacaktır. İhracattaki yavaşlama ve seçim öncesi dış finansman ihtiyacı dikkate alınarak paranın değer kaybetmesine izin verilecektir. İlk senaryoda 2023’de büyümenin % 2,8, ikinci senaryoda % 3,5 olması beklenmektedir.

Enflasyon Aralık’ta % 70’e ve Mayıs 2023’de %47’ye düşecek, asgari ücret 2023’de % 60 artırılacak, bu artış enflasyon üzerinde baskı yaratacaktır. Seçime kadar kamunun fiyatladığı mallarda uygulanacak tavan fiyat ve talebin sınırlanmasıyla enflasyon dengelenmeye çalışılacaktır.

İlk senaryo gerçekleşirse, 2023’ün ikinci yarısında ilk yarısına göre, TL’nin değer kaybı ve ertelenen fiyat ayarlamalarının seçim sonrası yapılması ile enflasyon yükselecektir. 2023 enflasyonu parasal duruştaki zayıflık nedeniyle % 53 düzeyinde olacaktır.

İkinci senaryoda parasal duruş ile faizler % 35’lere çıkacak, TCMB’nin kredibilitesi ve rezervleri artacak, TL’nin değer kaybı sınırlanacaktır. Ancak 2023’de kamu fiyatlamalarındaki gecikmeler, düşüşü yavaşlatacak, bu nedenle enflasyon 2024 yılında % 20’ler düzeyinde olacaktır.

Bütçe açıkları artarak 2022 sonunda % -3,5’e ulaşacaktır. Doğalgaz, elektrik ve kamunun belirlediği diğer fiyatlamalar, kur korumalı mevduat maliyeti ve kamu çalışanları ile emeklilerin ücret artışları dikkate alındığında bu oranın 2023’de % 4,1’e yükselmesi beklenmektedir.

SONRAKİ HABER