Merkez Bankaları Haftası Öncesi Avrupa Borsaları Sessiz

Avrupa hisse senedi piyasaları, Fed, BoE ve BoJ’un faiz kararlarını beklerken Pazartesi günü sessiz bir açılış yaptı. DAX ve Stoxx 600 %0,2 düştü, FTSE 100 %0,1 yükseldi.

Merkez Bankaları Haftası Öncesi Avrupa Borsaları Sessiz

Avrupa hisse senedi piyasaları, bu hafta merkez bankalarının faiz kararlarını açıklayacağı önemli bir haftaya girerken Pazartesi günü sakin bir başlangıç yaptı. Yatırımcılar, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) enflasyonla mücadelede daha sert bir tutum sergilemesi ve İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) faiz artırması ihtimaline karşı temkinli davrandı. Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) da Cuma günü para politikasını gözden geçireceği belirtildi.

Fed’in Çarşamba günü yapacağı toplantıda faiz oranlarını değiştirmesi beklenmiyor ancak ekonomik görünüm, enflasyon ve varlık alım programına ilişkin sinyaller vermesi muhtemel. Fed Başkanı Jerome Powell’ın basın toplantısında söyleyecekleri de yakından takip edilecek. Fed’in bu yıl üç kez faiz artırması ve varlık alım programını sonlandırması bekleniyor.

BoE ise Perşembe günü yapacağı toplantıda faiz oranlarını 0,25 puan artırarak %0,5’e çıkarması bekleniyor. Bu, BoE’nin 2018’den bu yana yaptığı ilk faiz artışı olacak. BoE, enflasyonun %4’ün üzerine çıkmasını beklediğini ve ekonomik büyümenin güçlü olduğunu belirtmişti.

BoJ ise Cuma günü yapacağı toplantıda para politikasında herhangi bir değişiklik yapması beklenmiyor. BoJ, enflasyonun hedefin çok altında kaldığını ve ekonomik büyümenin zayıf olduğunu kabul etmişti. BoJ, negatif faiz oranlarını ve büyük ölçekli varlık alım programını sürdürmeye devam edecek.

Avrupa borsaları, merkez bankalarının kararlarına odaklanırken, piyasa öncesi ticarette düşük bir hacimle hareket etti. Almanya’nın DAX endeksi %0,2 düşüşle 15.876 puanda, Avrupa’nın geniş kapsamlı Stoxx 600 endeksi %0,2 düşüşle 468 puanda ve İngiltere’nin FTSE 100 endeksi %0,1 artışla 7.096 puanda seyretti.

SONRAKİ HABER