Memur emeklisinin alacağı zam farkı tarihi netleşti! Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı açıkladı

Bir süredir gündemde yer alan ve emekliler tarafından merak edilen açıklama, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan geldi. Yapılan son dakika açıklamasından sonra memur emeklilerine verilecek olan zam farkı tarihi belli oldu. 

Memur emeklisinin alacağı zam farkı tarihi netleşti! Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı açıkladı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, memur emeklilerine verilecek zam farkı tarihinin belli olduğu belirtildi. Uzun bir süredir emekliler tarafından beklenen bu tarihin açıklanmasıyla birlikte aylıkların yatırılacağı tarihler ile ilgili detaylar da açıklandı. İşte haberin merak edilen tüm detayları…

İlk maaş tarihi açıklandı

Vatandaşlar tarafından merak edilen Emekli Sandığı kapsamında emekli, malul, vazife malulü, dul ya da yetim aylığı alanlar, aylıklarında oluşan 15 günlük fark ile ek gösterge fark tutarının ne zaman yatırılacağını merak ediyordu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, bu konuya açıklık getirdi. Gelen son dakika bilgisine göre, bu tarih 27 Ocak 2023 olduğu belirtildi. Konu ile ilgili Bakanlık;

“5510 sayılı Kanunun 4/1- (c) (Emekli Sandığı) bendi kapsamında emekli, malul, vazife malulü, dul veya yetim aylığı almakta olanların 1 Ocak 2023 tarihinden geçerli olmak üzere aylıklarında oluşan aylık farkı ile 15 Ocak 2023 tarihinden geçerli olmak üzere aylıklarında oluşan ek gösterge fark tutarları, aylık almakta oldukları banka ve PTT şubelerindeki hesaplarına gönderilerek 27 Ocak 2023 Cuma günü ödenmeye başlanacaktır” ifadeleri kullanıldı. 

Tarihler netleşti

İlk olarak hesaplara yatmaya başlayacak olan zam farkı 27 Ocak 2023 tarihinde verileceği açıklanırken, bunun yanı sıra aylıkların 3’er ay şeklinde alanlar için detaylı maaşın yatacağı tarih ve tutarlar da şu şekildedir:

  • Aylıklarını her ay alanlara, ocak ayı olmak üzere 1 aylık tutarında,
  • Aylıklarını 3’er aylıklar halinde almakta olanlar;
  • Grupta kasım, aralık, ocak döneminde aylık alanlara; 1 aylık tutarında,
  • Grupta aralık, ocak, şubat dönemine aylık alanlara; 2 aylık tutarında,
  • Grupta ocak, şubat, mart döneminde aylık alanlara; 3 aylık tutarında yatırılacak. 

Bunların yanı sıra Emekli Sandığı kapsamında toplamda 59.115 kişiye ödeme yapılacağı ve ödeme yapılacak olan toplam tutarında 562,6 milyon TL olduğu belirtildi.

 

SONRAKİ HABER