Kredi Kartı Kullananlar, Dikkat! Mehmet Şimşek'ten Flaş Açıklama Geldi: Kısıtlamalar Netleşti

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in kredi kartı kullanımına ve kredilere sınırlama getirilmesi yönündeki açıklamaları kapsamında, kredi kartlarına getirilecek önemli kısıtlamalar netleşti. İşte o 4 ana başlık ve detayları...

Kredi Kartı Kullananlar, Dikkat! Mehmet Şimşek'ten Flaş Açıklama Geldi: Kısıtlamalar Netleşti
Kredi kartı kullanımında yapılacak değişiklikler netleşti

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kredi kartları ve kredilere yönelik alınacak önlemleri kamuoyuna açıkladı.

Şimşek'in konuşması kapsamında alınacak bu önlemler 4 ana başlık altında toplandı:

 

KREDİ KARTI TAKSİTLERİNDE SINIRLAMA

Kredi kartı kullanıcılarının taksitlendirme seçeneklerinde sınırlamalar getirileceği ve böylece, büyük alışverişlerde uzun vadeli taksitlendirmelerin önüne geçileceği söylendi.

 

ASGARİ ÖDEME MİKTARININ ARTIRILMASI

Asgari ödeme miktarının kart sahiplerinin daha fazla borçlarını ödemelerini gerektirecek şekilde artırılacağı kayıtlara geçti.

 

NAKİT ÇEKİM LİMİTLERİNİN DÜŞÜRÜLMESİ

Kredi kartlarının nakit çekim limitleri azaltılacağı ve bu adımla, kart sahiplerinin nakit para çekimlerinin sınırlandırılacağı bilgisi verildi.

 

GECİKME FAİZ ORANLARININ ARTIRILMASI

Gecikme faiz oranlarının yükseltileceğinin altı çizilerek, kredi kartı borçlarını geciktiren kişilere daha yüksek faiz uygulanacağı ve böylece borçların daha hızlı ödenmesinin teşvik edilmeye çalışılacağı belirtildi.

Bu önlemlerle birlikte finans sektöründe daha sağlam bir denge sağlamanın amaçlandığı belirtilirken güncellemelerin ilerleyen günlerde detaylandırılacağı bilgisi kaydedildi.

SONRAKİ HABER