Japonya bankası Nomura Türkiye'nin de içinde bulunduğu 7 ülke için kur krizi uyarısında bulundu!

Japonya'nın önemli bankalarından biri olan Nomura Türkiye'nin de içinde bulunduğu 7 ülke için kur krizi uyarısında bulundu.

Japonya bankası Nomura Türkiye'nin de içinde bulunduğu 7 ülke için kur krizi uyarısında bulundu!

Japonya bankası Nomura 7 ülke için kur krizi uyarısında bulundu. Bu 7 ülke Türkiye, Mısır, Romanya, Sri Lanka, Çek Cumhuriyeti, Pakistan ve Macaristan olarak duyuruldu. Japonya'ya ait dev banka söz konusu bu ülkelerde kur krizi yaşanma riskinin oldukça yüksek olduğunu söyledi. 

Japonya'nın önde gelen bankalarından biri olan Nomura gelişmekte olan 7 ülke için bazı uyarılarda bulundu. Türkiye'nin de içerisinde yer aldığı bu 7 ülke Mısır, Romanya, Sri Lanka, Çek Cumhuriyeti, Pakistan ve Macaristan gibi gelişmekte olan ülkelerde kur krizi yaşanma riskinin oldukça yüksek olduğunu dile getirdi. Bankanın "Damocles" isimli risk uyarı sistemi bazı ülkeler için daha yüksek oranlarda kur riskinin yaşanacağını ön gördü.

En yüksek risk ise Çek Cumhuriyeti ve Brezilya ülkelerinde gözlendi. Toplamda 32 ülke için risk puanlaması yapan banka risk oranının 2,234'e yükseldiğini açıkladı.

JAPONYA'DAN KUR RİSKİ UYARISI

Japonya'nın Nomura adlı bankasında görev yapan ekonomistler kur riski ile ilgili şu ifadeleri kullanarak açıklama yaptılar; "Bu, Haziran 1999'dan beri görülen en yüksek toplam puan olduğu gibi, Asya krizinin en ağır hissedildiği dönemde gördüğü 2,692 zirvesinden de uzak değil" denildi. 

Bankanın Damocles isimli risk uyarı sisteminde 100'ün üzerinde puan alan ülkeler için 12 ay içinde kur krizi yaşanma riskinin yüzde 64 olduğu açıklandı. Türkiye'nin puanı 138 olarak hesaplanmıştır. G7 ülkelerinde ise Japonya dışında 100 üzeri puan alırken en yüksek puana sahip olan G7 ülkeleri ise ABD ve İngiltere olduğu söz konusu Japonya bankası tarafından açıklandı.