İslam Memiş dolar, altın ve gümüş için fırsat ayları dedi! Birden artışa geçecek herkes şaşıracak

Türkiye'de yorumları ile adından söz ettiren isimler arasında yer alan İslam Memiş tarafından kritik açıklama geldi. Başarılı ekonomist dolar, altın ve gümüş için fırsat ayları diyerek artış yaşanacağına işaret etti.

İslam Memiş dolar, altın ve gümüş için fırsat ayları dedi! Birden artışa geçecek herkes şaşıracak

İslam Memiş dolar, altın ve gümüş için fırsat ayları dedi! Birden artışa geçecek herkes şaşıracak - Türkiye'de yorumları ile adından söz ettiren isimler arasında yer alan İslam Memiş tarafından kritik açıklama geldi. Başarılı ekonomist dolar, altın ve gümüş için fırsat ayları diyerek artış yaşanacağına işaret etti.

PİYASALARDA ÇİN ENDİŞESİ YAŞANIYOR

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş bu hafta ele aldığı yazıda "Piyasalarda Çin Endişesi" başlığıyla Tv100'de kaleme aldı. İşte o yazısı..

"Çin, gösterge kredi faiz oranını sabit tuttu. Çin’de altı ay sonra ilk Covid-19 kaynaklı ölümün gerçekleştiği açıklandı. Hisse senetleri ve petrol değer kaybederken dolar değer kazanıyor. Çin tarafından gelen haber akışları, yeni kapanmalar ve salgın haberleri için iyi olmayacak. Resesyon süreci hızlanır, ihracaat olumsuz etkilenir.

Yeni salgın haberleri maalesef ekonomiler için kötü oldu. Dolar, küresel piyasalarda haftaya değer artışıyla başladı. Dolar endeksi (dxy), 107 seviyesinin üzerine çıktı. 108-110 direncini takip edeceğim. Doların değer kazanması, altın ve gümüş fiyatlarını bu hafta için baskılayabilir. Agresif yükseliş sonrası kâr satışı veya düzeltme diyebiliriz. Altının ons fiyatı 1.705 dolar, gümüşün ons fiyatı 20,15 dolar seviyelerine gerileyebilir.

Gram altın 1.040, gram gümüş 11,80 lira. Yükseliş trendinde ara düşüşler olacağını söyleyebilirim. Ondan sonraki atakta ons altın 1.815 dolar, gram altın 1.090 lira. Gümüşün ons fiyatında 24 dolar, gümüşün gram fiyatında 14-16 lira aralığını takip etmek gerekli. Yani, elinde dolar bulunduran altın ve gümüş almak için fırsat kolluyorsa bu hafta fırsat yakalamış olacak.

Türkiye, terör operasyonunu başlattı. Sınırda tüm teröristler temizlenecek. Bu temizlik operasyonu sürecinde ABD ve AB’den açıklamalar gelecek. Kolay bir süreç değil onlar için... “Besledikleri teröristlerin inlerinde kül olması.” Yaptırımlar, ekonomik tehditler vesaire art arda gelir. Türkiye için bunlar artık klişe tehtitler oldu. Türkiye'nin maddi ve manevi ödemediği bedel kalmadı. Şimdi en azından sonuçlu bir bedel alıyoruz. Operasyon sürecinde ekonomik tehditlere hazır olmak gerek. O kadar masum insanın kanı yerde kalmayacak, bedeller ödetilecek. Bu hafta Çin ve terör operasyonu odaklı gideceğiz. İçeride TCMB var ancak önemi azaldı. İyi haftalar."

EDİTÖR NOTU: Bu haberde yer alan hiçbir ifade yatırım tavsiyesi değildir.

SONRAKİ HABER