İnşaat maliyet endeksi yüzde 117 oranında arttı!

Son bir yılda inşaat maliyet endeksi yüzde 117 oranında arttı.

İnşaat maliyet endeksi yüzde 117 oranında arttı!

Artan inşaat maliyetleri ev sahibi olmayı giderek zorlaştırdı. Öyle ki son bir yılda inşaat maliyet endeksi yüzde 117 oranında arttı. Buda, özellikle orta ve altı dar gelirlilerin ev sahibi olmasını imkansız hale getirdi. Bu konu bugün TBMM gündemine getirildi ve 500 bin konut projesi için kullanılması gereken kredi limitleri üzerinden kimlerin alabileceği tartışıldı.

Artık memurlarında dar gelirli gruba girdiğini belirten Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, memur ve emekli maaşları üzerinden hiçbir dar gelirlinin, bu iktidarın sunduğu 500 bin konutluk projeden hiçbir daire alma imkanının bulunmadığını dile getirdi. Konuya ilişkin söz alan Yokuş şu açıklamalarda bulundu;

''Vatandaşların Barınma Sorunu En Can Sıkıcı Sorun Haline Geldi''

Ülkemizde barınma imkânlarının zorlaşması ve barınma giderlerinin özellikle son yıllarda fahiş şekilde artması ekonomik bunalımda olan insanlarımızın en can sıkıcı sorunu hâline gelmiştir. Vatandaşlarımız artık kalacak bir yuvaya muhtaç hâle gelmiştir. İktidarınız milletimizi öz vatanında dört duvar bir evi alamayacak duruma sürüklemiştir.

Son bir yılda inşaat maliyet endeksi yüzde 117 oranında artmıştır. 2022 yılında yani son bir yılda da memurlara, emeklilere, işçilere, resmî enflasyon kadar artış sağladınız yani inşaat maliyet artışının yarısı kadar zam verdiniz, onu da taksit taksit verdiniz. Şimdi, diyorsunuz ki “Efendim, biz orta gelir grubunu ev sahibi yapacağız.”

Kimler Orta Gelir Grubuna Giriyor?

Şimdi, orta gelir grubu kim, kimlerden oluşuyor? Sizin “orta gelir” dediğinizin içinde emekliler yok, memlekette 13-14 milyon civarında emekli var, emekli bu grubun içinde yok. Yine, memlekette 3 milyonu aşkın kamu çalışanı var. Ortalama memur maaşının 15-16 bin lira civarında olduğu yeni zamla bu şartlar altında memurların da orta gelir grubu dışına çıktığı görülüyor. Başka? Asgari ücretliyi zaten saymıyorum, onlar 8.500 lirayla zaten 2 kişi de çalışsa onların da bir şansı yok.

Diğer işçileri yani kamu işçilerini söylesek onların da ücretleri ortada. Şimdi, küçük esnafı da alsak bunun içine, onlar da yok. Çiftçinin büyük bölümü yok, çiftçilik yapanların. Şimdi, bunları alt alta saydık, ortaya koyduk; 14 milyon emekli, kamuda çalışan işçi ve memur 5 milyon, etti mi 19 milyon? E, 7 milyon asgari ücretli, etti mi 26 milyon? Küçük esnaf ve çiftçiyi de ilave ettik mi 40 milyonu buldu. Ya, zaten memlekette 40 milyon hane yok ki! Yani siz, Allah aşkına, bunu kime getirdiniz? Yani bu düzeni kime kurdunuz? Yani 2 milyon lira kredi vereceğiniz hangi memur ayda 20 bin lira, 25 bin lira ödeyecek, hangi işçi ödeyecek, hangi emekli ödeyecek de hangi küçük esnaf ödeyecek de hangi çiftçi ödeyecek de bir ev sahibi olabilecek. Buna aklı yeten, burada hesabı tutan, gerçekten bunu savunabilecek bir AK PARTİ iktidarının milletvekili varsa vallahi gelin, şunu bir anlatın bana.

Tekrar soruyorum, Sayın Başkan, tekrar soruyorum: 2 milyon lira, 3 milyon lira kredi çekip Ankara'da, İstanbul'da, İzmir'de, Konya'da ev alabilecek yani ayda 25 bin lira, 30 bin lira, 40 bin lira ödeyip ev sahibi olabilecek bir memur var mı, bir asgari ücretli var mı, bir emekli var mı? Eşi de çalışsa 2 asgari ücretli, eşi de çalışsa 2 memur maaşı, 2 emekli maaşı üst üste koysak 25 bin lirayı buluyor mu, 30 bin lirayı buluyor mu? Yahu siz, hani dediniz ya -yıllardır böyle, yirmi yıldır kandırdınız bizi- “Biz, kimsesizlerin kimsesi olacağız.

Biz, fakir fukaranın iktidarı olacağız. Biz, hak hukuk düzeninin savunucuları olacağız.” Allah aşkına ya, şu getirdiğiniz konut edindirme sisteminde memur yoksa, emekli yoksa, işçi yoksa, küçük esnaf yoksa o zaman siz de ilk seçimde yani dört ay sonra yok olup gideceksiniz çünkü başka bir şey olmazsınız. Artık yolun sonuna geldiniz. Az kaldı diyorum. Yolun sonu görünüyor, hoşça kalın.

SONRAKİ HABER