İhtiyaç, konut ve taşıt kredilerinde kötü haber geldi! Milyonlarca kişiye böyle duyuruldu

Kredi çekecek herkesi yakından ilgilendiren önemli bir açıklama geldi. Aktarılan son habere göre geçtiğimiz günlerde Merkez Bankası politika faiz kararını açıklamasında sonra bankalar peş peşe kredi faizlerini yükseltmeye başladı. İhtiyaç, konut ve taşıt kredisi çekeceklere kötü haber verildi!

İhtiyaç, konut ve taşıt kredilerinde kötü haber geldi! Milyonlarca kişiye böyle duyuruldu

Merkez Bankası tarafından önemli açıklama geldi. Politika faizinin yüzde 8,5’ten yüzde 25’e çıkarılmasından sonra kredi faizleri yükselişe geçti. İhtiyaç, konut ve taşıt kredilerindeki son durum vatandaşlar tarafından merak konusu oldu.

Merkez Bankası peş peşe faiz artırım kararı açıklamasından sonra kredi faiz oranları artışa geçti. Yüzde 302larda olan ihtiyaç kredisi faiz oranları yüzde 60’a çıktı. Taşıt kredisinin faizi yüzde 20’lerden yüzde 46’ya çıktı. Konut kredisi faizleri ise yüzde 16’dan yüzde 38’e çıkarken, ticari kredi faizleri yüzde 14’ten yüzde 40’a çıktı.

GEÇEN HAFTA 7 PUAN ARTTI

Merkez Bankası’nın peş peşe açıkladığı faiz artırım kararı sonrasında kredi faizleri resmen uçuşa geçti. Geçtiğimiz haftadan bu yana 7 puan daha artış gösterdi, yüzde 59,71’e yükseldi.

KONUT KREDİLER İÇİN İLK ADIM 24 AĞUSTOS'TA ATILMIŞTI

Konut kredilerinde de durum hiç farklı değil. Konut kredilerine yönelik ilk sıkılaşma adımı BDDK tarafından 24 Ağustos’ta atılmıştı. Evi olan ikinci evini almak istediklerinde yüzde 75 oranında kredilerini daraltmıştı.

SEÇİMLERDEN SONRA İKİYE KATLANDI

Vatandaşların en çok tercih ettiği kredi türlerinden biri olan ihtiyaç kredileri için de kötü haber verildi. İki hafta içerisinde 13 puan artış gösteren ihtiyaç kredilerinde faiz oranı yüzde 60’a dayandı. 14 Mayıs seçimlerinden sonra faizler resmen ikiye katlanmış oldu.

 

SONRAKİ HABER