Fed sonrası gözler merkez bankası kararına döndü! Faiz kararı ne oldu?

Küresel piyasalarda geçtiğimiz gün ABD Merkez Bankası'nın (Fed) arka arkaya 3. kez 75 baz puanlık faiz artırımına gitmesi ve bunun gibi agresif adımların önümüzdeki dönemlerde de gerçekleşeceği sinyalini vermesinin ardından gözler Merkez Bankasına döndü.

Fed sonrası gözler merkez bankası kararına döndü! Faiz kararı ne oldu?

Herkesin merakla beklediği Merkez Bankası faiz kararına ilişkin geçtiğimiz gün ABD Merkez Bankası olan Fed arka arkaya 3. kez 75 baz puanlık faiz artırımına gitti. Bu hareketin ardından agresif tavırların önümüzdeki dönemlerde de gerçekleşeceği düşünülürken gözler hem İngiltere Merkez Bankası (BoE) hem de Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'na (TCMB) döndü. 

Fed sonrası gözler merkez bankası kararına döndü! Faiz kararı ne oldu?

ABD Merkez Bankası Fed'in çıkışının ardından İngiltere ve Türkiye Merkez Bankasından gelecek yanıt oldukça merak edildi.  gözler hem İngiltere Merkez Bankası (BoE) hem de Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz kararına çevrildi. 

Merkez Bankası Faiz Kararı

Geçtiğimiz gün Fed Açık Piyasa Komitesi (FOMC) federal fonlama oranını arttırarak 2008 yılından bu yana en yüksek olarak bilinen yüzde 3,00-3,25 bandına çıktı. Fed Başkanı Jerome Powell konuyla ilgili olarak;

'Fiyat istikrarını sağlamamız gerekiyor, yoksa sonra daha fazla acı çekeriz. Keşke bunu yapmanın acısız bir yolu olsaydı ama yok. Bizim ihtiyacımız olan enflasyonda anlamlı bir şekilde aşağı yönlü baskı oluşması. Bunu görmek istiyoruz.' dedi. İfadelerinin ardından faiz görüşmelerinin, artışlarının toplantıdan toplantıya kadar olacağını da belirtti. 

Piyasalarla ilgili olarak uygulanması beklenen tablo ise şu şekilde yerini aldı;

  • 10.00 Türkiye, eylül ayı tüketici güven endeksi
  •  14.00 Türkiye, TCMB'nin faiz kararı
  • 14.00 İngiltere, BoE'nin faiz kararı
  • 14.30 Türkiye, haftalık para ve banka istatistikleri
  • 15.30 ABD, 2. çeyrek cari denge
  • 15.30 ABD, haftalık işsizlik başvuruları
  • 17.00 Avro Bölgesi, eylül ayı tüketici güven endeksi