EYT kapsamındakiler e-devletten hemen kontrol edin! Emeklilik yaşınız artmış olabilir

Ülke genelinde 8 milyona yakın emeklilikte yaşa takılan vatandaşlar için kritik açıklamalar gelmeye devam ediyor.

EYT kapsamındakiler e-devletten hemen kontrol edin! Emeklilik yaşınız artmış olabilir

EYT kapsamındakiler e-devletten hemen kontrol edin! Emeklilik yaşınız artmış olabilir - Ülke genelinde 8 milyona yakın emeklilikte yaşa takılan vatandaşlar için kritik açıklamalar gelmeye devam ediyor. Bu doğrultuda prim günleri eksilen vatandaşlar SGK'ya giderek hatalarını düzeltmeye çalışırken bu süreçte vatandaşların da emeklilik işlemlerini sistemden takip edebilecekleri birisi olan "Çalışma Hayatım" sayfasında da son dönemlerde yasa çıkmaya yakın düzenlemeler gerçekleştiriliyor.

Emekliliklerini bekleyen milyonlarca vatandaşın son günlerde de sık sık takip ettiği Çalışma Hayatım sayfasında prim günlerinde eksiklik olduğunu ileten vatandaşlar sosyal medya hesaplarında bu konuları görüşmeye başladı. Sosyal medya içerisinde paylaşılan bu görüntüler vatandaşların gündemine de otururken bu doğrultuda EYT'liler için kritik gelişmeler de açıklandı. Bu süreçte SGK'ya giderek kontrol etmeniz gerekiyor.

ÇALIŞMA HAYATIM SAYFASINI KONTROL EDİN

Türkiye'de emeklilik bekleyen vatandaşlar için sıcak gelişmeler duyurulmaya devam ediyor. Bu süre zarfı içerisinde e-devlet ekranlarında "Çalışma Hayatım" sayfasına giriş yapıldığında erişim zorlukları vatandaşın bir numaralı gündeminde yer alırken emekliliklerini de kontrol edecekleri bu sayfa üzerinde son aylara gelinirken birtakım değişikliklere gidildi. Sosyal medyada paylaşılan bu görüntüler diğer vatandaşlarında kontrol etmesini sağlarken tüm kişiler de aynı problemler mevcut hale geldi.

PRİM GÜNLERİM NEDEN DÜŞÜYOR?

Kişiler sosyal medya hesaplarında paylaştıkları ekran görüntülerinde prim günlerinin önceki verilere göre düştüğünü tespit etti. Bu olaylar üzerine de Gazeteci Murat Ağırel'in paylaşımı ile birlikte tepki daha da yükseldi. İşte Murat Ağırel'in paylaşımı.

EYT kapsamındakiler e-devletten hemen kontrol edin! Emeklilik yaşınız artmış olabilir

Murat Ağırel sosyal medya paylaşımında "Sayın Bakan Vedat Bilgin, EYT ile ilgili çalışmalarda son adım atılıyor diye açıklama yapılırken kişilerin prim gün Sayısını ve emeklilik yaşını neden arttırıyorsunuz? Son adım dediğiniz kişilerin kazanmış oldukları hakları oldu bitti ile değiştirmek mi?" ifadelerine yer verdi.

 SGK'ya yakın kaynaklar tarafından ilk gelen bilgiler de Çalışma Hayatım sayfasında hatalar olduğu iletilse de bir güncellemenin olması söz konusu. Vatandaşlar prim gün sayılarının burada değiştiklerini fark ettiklerinde SGK il müdürlüklerine giderek bu duruma dair tutanak tutturabilirler.

PRİM GÜNÜ NASIL KONTROL EDİLİR?

E-Devlet giriş kapısı ekranında prim günlerini vatandaşlar nasıl kontrol edebileceklerine dair detayları araştırıyor. Bu doğrultuda: 

  • TC kimlik no ve giriş şifresi ile E-Devlet sayfasına giriş sağlayın.
  • Arama kısmına "Çalışma Hayatım" yazın.
  • Çıkan ekranda ise çalışma hayatınız detaylı bir şekilde listelenecek.
  • En son baktığınız prim günü sayınız ile güncel prim sayınızı eşleştirin.
  • Eksilme olması durumunda SGK il müdürlüğüne gitmeniz gerekecek.

EYT'de en sıcak gelişmelerden anında haberdar olmak için Kamu Gündemi mobil uygulamasını ücretsiz olarak telefonunuza kurabilirsiniz.

ANDROİD İÇİN TIKLAYIN

APPLE İÇİN TIKLAYIN

SONRAKİ HABER