Eski kamu bankası yöneticisi duyurdu! O tarihten sonra 0,99 faizli konut kredisi verilecek

Türkiye'de ekonomistler ve banka müdürleri tarafından gelen açıklamalar gündemi etkilemeye devam ediyor. Buna göre ise eski Ziraat Bankası genel müdür yardımcısı Şenol Babuşcu gündeme dair flaş açıklama yaptı. Eski kamu bankası yöneticisi duyurdu! O tarihten sonra 0,99 faizli konut kredisi verilecek

Eski kamu bankası yöneticisi duyurdu! O tarihten sonra 0,99 faizli konut kredisi verilecek

Eski kamu bankası yöneticisi duyurdu! O tarihten sonra 0,99 faizli konut kredisi verilecek - Türkiye'de ekonomistler ve banka müdürleri tarafından gelen açıklamalar gündemi etkilemeye devam ediyor. Buna göre ise eski Ziraat Bankası genel müdür yardımcısı Şenol Babuşcu gündeme dair flaş açıklama yaptı. Daha önce resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşım ile birlikte kış aylarına girilmeden vatandaşa düşük faizli konut kredisi verileceğini duyuran Şenol Babuşcu şimdilerde ise kendisine yöneltilen soruları yanıtladı.

SEÇİM YATIRIMI

Başkent Üniversitesi Uluslararası Finans ve Bankacılık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şenol Babuşcu yaptığı açıklamalarda sosyal konut projesinin seçim hamlesi olduğuna dikkat çekti ve şu açıklamalarda bulundu. 

“250 bin konut hükümet için büyük bir rakam değil. Ben bu projeyi gerçekleştireceklerini düşünüyorum. Ama Türkiye'nin konut sorununu çözebilecek bir proje değil” dedi. Hükümetin seçim öncesi kredi musluklarını sonuna kadar açacağını ve ücretlerde enflasyonun üzerinde bir artışa gideceğini belirten Babuşcu, hükümetin seçim öncesi yapacağı hamleleri şöyle sıraladı: “Ticari kesime yüzde 12 faizli kredi verilecek. Bireyler düşük 0,99 faizli konut kredisi kullanabilecek. Ocakta maaş zamları enflasyonun üzerinde yapılacak. Vatandaşın alım gücünü artırmaya çalışacaklar. Tamamen seçim yatırımı.”

Eski kamu bankası yöneticisi duyurdu! O tarihten sonra 0,99 faizli konut kredisi verilecek

Prof. Dr. Babuşcu, Gazete Durum'a yaptığı açıklamalarda hükümetin seçime yönelik hamleler yapacağını dile getirerek açıklamalarına şu şekilde devam etti. 

"Evet, seçim hamlesi. Yapılabilir bir proje. 250 bin konut hükümet için büyük bir rakam değil. Ben bu projeyi gerçekleştireceklerini düşünüyorum. Ama bu proje, Türkiye'nin konut sorununu çözebilecek bir proje değil. Türkiye'nin yıllık konut ihtiyacı 700 bin. 20 milyon hane halkının 9 milyonu ev sahibi, 11 milyonu kirada oturuyor."

KREDİ MUSLUKLARI SONUNA KADAR AÇILACAK

Şenol Babuşcu yaptığı açıklama ile birlikte kredi musluklarının sonuna kadar açılarak merakla beklenen 0,99 faizli konut kredisinin tekrar kullanılabileceğini açıkladı.

"Krediler şu an durmuş vaziyette. Birincisi, hükümet kredi musluklarını sonuna kadar açacak. Ticari kesime yüzde 12 faizli kredi verecek. Bireyler düşük 0,99 faizli konut kredisi kullanabilecek. İkinci olarak, maaş zamları konusunda bir hamle yapılmasını bekliyorum. Ocak ayında maaş zamları enflasyon oranının üzerinde yapılacak. Ciddi bir zam söz konusu olacak. Vatandaşın alım gücünü artırmaya çalışacaklar. Tamamen seçim yatırımı."