Emekliler için tarih verildi! Yasa ile birlikte emeklilere yüzde 70 zam yapılacak işte yeni maaşlar

Türkiye'de milyonlarca vatandaşın gözü kulağı EYT yasasında olurken diğer bir konu ise İntibak Yasası oldu. Buna göre ise gündeme düşen gelişmeler sonrası emekliler için kritik tarih verildi. Emekliler için tarih verildi! Yasa ile birlikte emeklilere yüzde 70 zam yapılacak işte yeni maaşlar

Emekliler için tarih verildi! Yasa ile birlikte emeklilere yüzde 70 zam yapılacak işte yeni maaşlar

Emekliler için tarih verildi! Yasa ile birlikte emeklilere yüzde 70 zam yapılacak işte yeni maaşlar - Türkiye'de milyonlarca vatandaşın gözü kulağı EYT yasasında olurken diğer bir konu ise İntibak Yasası oldu. Buna göre ise gündeme düşen gelişmeler sonrası emekliler için kritik tarih verildi. Bakanlık kanadında kurulan komisyon ile birlikte Emeklilikte Yaşa Takılanlar çalışmaları tüm hızı ile birlikte sürerken 2000 yılından sonra emekli olanların ise aylıklarını bir anda yükseltecek intibak düzenlemesi ile birlikte emeklileri heyecanlandıran gelişmeler duyuruldu.

Gelen gelişmelere göre hükümet kanadında henüz böyle bir gelişme yokken EYT'nin ardından ise 5 milyondan fazla kişiyi ilgilendiren İntibak Yasası'nında Meclis'e gelmesi beklenmekte. Milyonlarca emeklinin beklediği İntibak Yasası şu an 2000 ve 2008 sonrası emekli olanları da kapsıyor. İntibak Yasası'nda ise eşit prim sayılarına rağmen emekli olunan yıllara göre emekli maaşlarında ki farkların düzenlenmesini içermekte.

EMEKLİNİN MAAŞLARI NE KADAR ARTACAK?

Emekliler için tarih verildi! Yasa ile birlikte emeklilere yüzde 70 zam yapılacak işte yeni maaşlar

Yaşanılan bu durumlar çerçevesinde ortalama 5000 prim günü olan ve 1999 öncesi emekli olan bir kişi tahmini olarak 6 bin TL maaş alacak iken 5 bin prim sayısı olan ve 2000 yılı sonrasında emekli olan kişiler ortalama 3 bin 500 TL maaş alıyor. Bu durum ile birlikte 2008 sonrası emekli olan kişinin maaşında daha da düşüklüğe sebep olurken intibak yasasının çıkması ile birlikte emekli maaşlarında yüzde 70'e yakın artış beklenmekte.

3 bin 500 TL emekli maaşı olan vatandaşlar intibakla birlikte 6 bin TL civarında emekli maaşı alacağı öğrenildi. Bunun yanı sıra emekli maaşı nasıl yükselir sorusu tamamen ödenen primler ile ilgili söyleniyor. Sigortanız eğer yüksekten yattı ise emekli maaşınız da o kadar yüksek oluyor. 

Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün, 2000'den sonra emekli olan kişilerin aylıklarını yükseltecek intibak düzenlemesi ile birlikte müjde beklentilerini belirtti ve şu açıklamaları yaptı.

"2000 yılı öncesi emeklileri için yapılan intibak düzenlemesinin, 2000 yılı sonrası emekli olanlar için yapılmasının zamanı gelmiştir. Eski ile yeni arasındaki adaletsizliği giderecek, taban aylıklarla tavan aylıklar arasında giderek açılan makası daraltacak bir intibak düzenlemesi en büyük beklentimizdir"