Emekli aylığına bloke konulabilir mi, nasıl kaldırılır? İşte bankalarda emekli aylığı bloke kaldırma

Türkiye'de milyonlarca emeklinin maaşlarını taşırken karşılaştığı bloke problemi kısa süre içerisinde Türkiye gündeminde yer edindi. Emekli aylığına bloke konulabilir mi, nasıl kaldırılır? İşte bankalarda emekli aylığı bloke kaldırma

Emekli aylığına bloke konulabilir mi, nasıl kaldırılır? İşte bankalarda emekli aylığı bloke kaldırma

Emekli aylığına bloke konulabilir mi, nasıl kaldırılır? İşte bankalarda emekli aylığı bloke kaldırma - Türkiye'de milyonlarca emeklinin maaşlarını taşırken karşılaştığı bloke problemi kısa süre içerisinde ülke gündeminde yer edindi. Buna göre milyonlarca emeklinin artan promosyon rakamları sonrasında emekliler maaşlarını taşımak için elektronik ortamlardan işlemleri halletmeye çalışıyordu. Buna göre ise emekli aylıklarına konulan blokajın nasıl kaldırılacağı ile ilgili detaylar merak ediliyor.

Yıl sonuna doğru gelinirken bankalarda emekli aylıkları için promosyon yarışı resmen başladı. Buna göre emekliler maaş aldıkları bankayı değiştirmek için e-devlet üzerinden başvuru yapmaya çalışmaktadır. Bu konu geçtiğimiz günlerde ülke gündeminde uzun süre kalırken bazı bankalar tarafından emekli aylıklarına konulan bloke sonrasında ise emekliler konuyu Yargıtay'a taşıdı. Yargıtay tarafından verilen karara göre ise emeklilerin aylıklarına blokaj uygulanamayacağı bildirildi. İşte detaylar!

PROMOSYON TEKLİFLERİ ARTTI BANKALAR ÖNLEM ALDI

Türkiye'de birçok özel banka en düşük promosyon ücretlerini 5 bin TL'ye kadar yükseltirken kamu bankalarında ise durum hala 750 TL olarak devam ediyor. Bu süreçte ise birçok bankada promosyon ücretleri halen artışa geçmezken emekliler için ise cazip fırsatlar yayınlanmaya devam ediyor. Emeklilerin maaşlarına bloke koyulduğu ve sonrasında ise promosyonların haczedildiği öğrenilen bu günlerde sözleme süreleri bitmeden ise başka bankaya aylık taşıyamayacakları bildirildi.

Yargıtay tarafından verilen karar doğrultusunda emeklilerin maaşlarına blokaj koyulamayacağına hükmedildi. Mahkemeye giden emekliler için ise blokaj kaldırılmasına kesin gözüyle bakılmakta. Emeklilerin şikayetçi olduğu bu konular ile ilgili diğer bir gündem maddesi ise kredi borcu olana banka tarafından promosyon verilmemesi. Banka bu süreçte bu noktada emeklilerin borçlarından promosyon ödemelerini düşüyor.

Türkiye'de güncel olarak emekli promosyon ödemeleri 8 bin TL'nin üzerine çıktı. Bankalarda emekli promosyonları haczedilirken emeklilerin ise banka değiştirmesinin önüne geçilmeye çalışılıyor. Özellikle bazı bankalar tarafından yapılan bu hamleler büyük tepkilere yol açarken vatandaşlar ise hukuki haklarını araştırmaya başlamıştı.

"MAHKEMEYE GİDİLİRSE EMEKLİLER KAZANIR"

Türkiye Emekliler Derneği Hukuk Müşaviri Cafer Tufan Yazıcıoğlu ise bu konu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Yargıtay Hukuk Genel Kurulu tarafından verilen emeklilerin maaşlarına blokaj konulamayacağı yönünde ki karar ile ilgili "Mahkemeye gidilirse eğer hepsi kazanır. Fakat mahkeme süreci uzun sürmekte ve ciddi masrafları var. Bankalar bu süreçte kendi ayağına kurşun sıkmaması adına emeklilerin aylıklarını taşıma işlemlerine izin vermesi gerekiyor." dedi.