Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan EYT açıklaması! EYT düzenlemesi Meclis’e ne zaman geliyor?

2 milyon 250 bin kişinin gündeminde yer alan Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) yasası ile ilgili son dakika gelişmeleri yakından takip ediliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrasında EYT düzenlemesine ilişkin açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan EYT açıklaması! EYT düzenlemesi Meclis’e ne zaman geliyor?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı’nın ardından Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT)  yasası ile ilgili açıklamalarda bulundu. Ocak ayında Meclis’e gelmesi beklenen EYT yasasının ne zaman Meclis’e geleceği merak edilirken, Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklama yaptı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan EYT yasası açıklaması geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrasında şu ifadeleri kullandı: “Sosyal yardımlara devam ediyoruz. Sosyal yardım alan kişilere ödenen maaşları arttırdık. Sadece bu ay 3.5 milyon haneye 740 milyon TL elektrik desteği ödemesi yaptık. Ücretli çalışanlarımıza işverenlerin yapacağı gıda ve yakacak yardımlarını gelir vergisinden istisna tuttuk. Memur ve emeklilerimize refah payı artışı ile ilave gelir sağladık. 

En düşük emekli aylığını 5 bin 500 liraya çıkardık. Asgari ücret desteğini 100 liradan 400 liraya çıkardık. Uzun süredir sürünceme de kalan Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) yasasını hazırladık, Meclis sürecini takip ediyoruz.” 

EYT düzenlemesi ne zaman Meclis’e gelecek?

EYT düzenlemesinin ne zaman Meclis’e geleceği konusunda geçtiğimiz günlerde AK Parti Grup Başkanvekili Muhammed Emin Akbaşoğlu da açıklama yapmıştı. Akbaşoğlu; “EYT düzenlemesi bir süre. Sözleşmelilere kadro düzenlemesinden sonra EYT düzenlemesini muhtemelen önümüzdeki hafta Meclis’e sunacağız” ifadelerini kullanan Akbaşoğlu, net bir tarih vermedi. 

EYT şartları nelerdir?

8 Eylül 1999 düzenlemesi öncesindeki şartlar emeklilik için yaş şartı olmaksızın uygulanacağı belirtiliyor. Bu tarihten önce sigorta girişi olanlar EYT kapsamında olacaklar. Bu noktada prim gün sayısı, sigortalılık süresi ve sigorta girişi gündeme geliyor. SSK için istenen şartlar arasında; 5 bin prim gününü tamamlamak, erkekler 25, kadınlar 20 yıl sigortalılık süresini doldurmak gerekiyor. BAĞ-KUR için istenen şartlar arasında; erkeklerde 9 bin prim günü ve 25 yıl sigortalılık süresi, kadınlarda da 7 bin 200 prim günü ve 20 yıl sigortalılık süresi şartları aranmaktadır. Aynı şartlar Emekli Sandığı’nda da geçerli sayılacak.

SONRAKİ HABER