Çocuklu ailelere ek destek! Başvuru sonucunda 1250 TL alabilecekler!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından dar gelirli vatandaşlara sağlanan destekler devam ederken çocuklu ailelere duyuruldu!

Çocuklu ailelere ek destek! Başvuru sonucunda 1250 TL alabilecekler!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından dar gelirli vatandaşlara sağlanan destekler devam ederken çocuklu ailelere duyuruldu! Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın düşük gelirli aileler için başlatmış olduğu  Aile Destek Programı’nın kapsamı genişletilirken ailelere verilen 850-1.250 TL’lik desteğin yanı sıra çocuklar için de ödeme yapılacağı belirtildi. 

Kış aylarının gelmesiyle birlikte vatandaşların giderleri katlanarak arttı. Bu noktada devreye giren devlet destekleri Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığı ile vatandaşlara sağlanırken vatandaşlar Aile Destek Programı Çocuk Bileşeni ödemeleri ile ilgili detaylı bilgileri araştırmaya başladı.

ÇOCUK DESTEK BİLEŞENİ KİMLERE VERİLİR?

Aile ve Sosyal Hizmetler kapsamında genişletilen Aile Destek Programı'na bir yenisi daha eklenirken kapsam genişletildi. Ailelere sağlanan 850 TL ile 1250 TL arasındaki ödeneğin yanı sıra çocuklar için ödeme yapılacağı da aktarıldı. Konuyla ilgili açıklamasında Bakan Derya Yanık şunları söyledi;

“Çocuk Destek Bileşeni” kapsamında hanelerde bulunan çocuk sayısına göre hanelere aylık 350 TL ile 650 TL aralığında destek vereceklerini belirtti. Bakan Yanık, “Bu kapsamda 1-2 çocuklu hanelere 350 TL, 3 çocuklu hanelere 450 TL, 4 çocuklu hanelere 550 TL, 5 ve daha fazla çocuklu hanelere 650 TL ilave destek sağlayacağız” 

Çocuk Destek Bileşeninden yararlanabilecek vatandaşlar için aranan şartlar açıklandı. Aile Destek Programı'ndan yararlanan vatandaşlar için şartlar şu şekilde sıralandı;

  • Hanede kişi başına düşen aylık gelir net asgari ücretin 1/3’ü geçmemesi
  • İhtiyaç sahibi olduğuna kanaat getirilmesi

Bu noktada mevcut yardımlardan yararlanan kişiler de Çocuk Destek Bileşeni'nden yararlanabilmektedir. 

ÇOCUK DESTEK BİLEŞENİ BAŞVURUSU NEREDEN YAPILIR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan Çocuk Destek Bileşeni başvuruları -Devlet veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına (SYDV) yapılabilmektedir. Çocuk Destek Bileşeni'nden yararlanan vatandaşlara 12 ay boyunca geri ödemesiz şekilde destek verilmektedir. Ödemeler hanedeki çocuk başına yapılırken şu şekilde yer almaktadır;

  • 1-2 çocuk: 350 TL 
  • 3 çocuk : 450 TL 
  • 4 çocuk: 550 TL 
  • 5 ve üzeri çocuk : 650 TL  

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan destekler hakkında detaylı bilgi için kamugundemi.com haber sitesi bildirimlerini açmayı unutmayınız. 

SONRAKİ HABER