Borsa yatırımcıları endişeli! Bu iki hisseye geçici tedbir uygulanacak!

Borsada son dönemde en çok işlem gören iki hisseye geçici tedbir kararı alındı. Açığa satış ve kredili işlem ile brüt takas tedbirleri uygulanacak. Geçici tedbir bir geçerli olacak.

Borsa yatırımcıları endişeli! Bu iki hisseye geçici tedbir uygulanacak!

Borsa İstanbul’dan yapılan yeni açıklama sonrasında birçok yatırımcı son dönemde yaşanan dalgalanmalar sonrasında yeni pozisyonlar almaya başladı. Günü düşüşle tamamlamasının ardından bir süredir devam eden dalgalanmalar borsadan çıkışları da hızlandırdı.

Borsa İstanbul (BIST) tarafından yapılan yeni açıklamaya göre, Sasa Polyester ve Hektaş hisselerine geçici süre açığa satış ve kredi işlem yasağı, brüt takas ve emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması tedbirleri uygulanacak.

SASA VE HEKTAŞ’A 1 AY SÜREYLE TEDBİR UYGULANACAK

Borsa yatırımcıları endişeli! Bu iki hisseye geçici tedbir uygulanacak!

BIST’ten KAP’a iki şirket için yapılan açıklama sonrasında yatırımcılar yeni pozisyonlar almaya başladı. Gözetim Tedbirleri Yönergesi’nin ilgili maddelerinde yer alan hükümler ve Tedbir Yönetim Sistemi kapsamında, piyasada gerçekleştirilen işlemler nedeniyle Sasa Polyester A.Ş. ve Hektaş Ticaret T.A.Ş. paylarına 23 Ocak 2023 tarihinden itibaren 1 ay süreyle, Açığa Satış ve Kredili İşlem Yasağı kararı alındı. Ayrıca Brüt Takas ve Emir İptalinin, Emir Miktar Azaltımı ile Emir Fiyat Kötüleştirmesinin Yasaklanması tedbirleri uygulanacak. 22 Şubat 2023 tarihine kadar söz konusu yasaklar devam edecek.

Sasa hisseleri geçen Cuma kapanışında yüzde 0,17 düşüşle 120,50 liradan ve Hektaş ise yüzde 0,26 artışla 38,30 liradan haftayı tamamlamıştı.

83 BİN KİŞİ BORSADAN ÇIKMA KARARI ALDI!

Borsadan çıkışlar ise devam ediyor. Reel getiri arayışıyla borsaya yönelen yatırımcıların sayısı, 11 haftanın ardından ilk defa gerilemeye başladı. Borsa İstabul’dan 83 bin kişinin çıktığı aktarılıyor. Piyasalarda yeni haftada da hareketlilik devam ediyor.

SONRAKİ HABER