Başkasının ulaşım kartını kullananlar dikkat! Çok ağır cezası var, bakın neymiş

Ulaşım kartı kullanmakta olan vatandaşların dikkatine!!! Eğer bir başkasının kartını kullanarak toplu taşıma araçlarına binerseniz büyük sıkıntı olmaktadır. İşte haberimizin devamında tüm detayları ile sizlerle… 

Başkasının ulaşım kartını kullananlar dikkat! Çok ağır cezası var, bakın neymiş

Belediyeler, toplu taşıma araçlarında vatandaşlar için çeşitli kategoriler de indirimli veya da ücretsiz binme hakkına sahip oluyorsunuz. Fakat bunu yaparsanız büyük sıkıntı yaşayabilirsiniz. İşte tüm detaylar. 

Toplu taşıma araçlarında bunu yaparsanız büyük sıkıntı yaşayacaksınız

Belediyeler ve toplu taşıma araçlarında birçok vatandaş çeşitli kategori de indirimli veya ücretsiz bir şekilde seyahat imkanı sağlamaktadır. Fakat hakları olmadığı halde yakınlarının kartlarını kullanan vatandaşlar için yeni bir yapılandırma yapıldı. Belediyeler de bu durumdan olumsuz bir şekilde etkilenmeye başladı. Bunun önüne geçmek isteyen kurumlar yeni yılda başkasının kartlarını kullanan vatandaşlara cezai yaptırım uygulanmaya başlanacak. Ankara’da toplu ulaşım hizmetlerinden usulsüz bir şekilde Ankarakart kullanımların artmasından dolayı da Ankara Büyükşehir Belediyesine bağlı olarak elektrik gaz otobüs genel müdürlüğü de bu kapsamda harekete geçmeye başladı. 

Usulsüz ulaşım kartı kullanan vatandaşlara ağır cezalar 

Elektrik gaz otobüs genel müdürlüğü indirimli ve ücretsiz kartları haksız bir şekilde kullanan vatandaşlara yaptırım uygulamaya başlayacak. Şoförlerin ve EGO personellerinin yapmaya başlayacağı denetimlerde vatandaşların kendisine ait olmadığını tespitlerini yapan Ankarakart’ına el konulacak ve 200 binişe denk gelecek olan para cezaları uygulanacak. Cezayı ödeyecek olan vatandaşlar kartlarını tekrardan alıp kullanmaya başlayacaklar. Cezalarını ödemeyen vatandaşlar indirimli veya da ücretsiz karttan mahrum kalacaklar. Ceza yiyen kişilerin de ileri de kart talep etmeleri söz konusu bile olmayacak. EGO yetkilileri tarafından yaptırım uygulamasında ki toplu taşıma hizmetinin daha adil ve eşit bir şekilde kullanılmasını sağlayabilmek için yapıldığını ve de vatandaşlardan bu konuda daha duyarlı olmalarını istediklerini dile getirdi. Aynı zamanda kartların usulsüz bir şekilde kullanılmadığında önüne geçilebilmesi için hizmetlerin daha kaliteli ve hızlı sunulması hedefleniyor. Vatandaşların kartlarını usulsüz bir şekilde kullandıklarını düşünmeden ilk başta EGO’nun web sayfasından veya da çağrı merkezi aracılığı ile bilgilerin alınması gerektiğini önerdi. 

 

 

SONRAKİ HABER