Bakan Derya Yanık’tan sosyal yardım ödemelerine ilişkin açıklama geldi! 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın sunduğu sosyal yardım programları kapsamında dar gelirli ve ihtiyaç sahibi ailelere verilen aylık ödemeler ile ilgili Bakan Derya Yanık’tan önemli bir açıklama geldi. Sosyal yardım ödemelerinde iyileştirme yapılacak.

Bakan Derya Yanık’tan sosyal yardım ödemelerine ilişkin açıklama geldi! 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, sosyal yardım ödemeleri kapsamında yeni düzenleme sonrasında ödemelerde iyileştirme yapılacağını açıkladı. Aylık ödemelerde artış yaşanacağını ve hak sahiplerinin hesaplarına zamlı şekilde yatırılacağını duyurdu. İşte detaylar…

Bakan Derya Yanık’tan açıklama geldi

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, sosyal yardım ödemeleri ile ilgili yeni gelişmeleri duyurdu. Yardım modeli içeriğine giren bakanlık ve kuruluşları ile beraber başvuru sonucu olumlu sonuçlanan ihtiyaç sahibi dar gelirli ailelerin hane giderlerine yardımcı olmak amacıyla her ay düzenli nakit ödeme yapılmaktadır. Bakan Derya Yanık, 2023 yılında sosyal hizmet ve yardım kapasitesi ve hizmet iyileştirmesine aynı şekilde yeni hizmet modeli ile ilgili yeni alanları geliştireceklerini belirtti. 2022 Haziran’da başlatılan 40’tan fazla barınmadan gıdaya kadar belirli şartlar çerçevesinde aylık düzenli ödemeler yapılıyor. Yeni yılda da devam edilecek olan bu sosyal yardım ödemeleri 2023 Haziran’a kadar hak sahibi ailelerin hesaplarına düzenli bir şekilde yatırılacak.

Ödemelerde iyileştirme yapıldı

Yeni düzenleme sonrasında sosyal yardım programları aylık ödeme artışı göz önünde bulundurularak hak sahiplerinin hesaplarına yatırılacağını açıklayan Bakan Derya Yanık, sosyal yardım ödemeleri kapsamında giren yaşlı aylığı bin 536 TL’den bin 997 TL’ye çıktığını belirtti. Engelli aylığında 40-69 arası raporu olanlara verilen aylıkların da bin 226 TL’den bin 594 TL’ye yükseldiği belirtildi. Yüzde 70 ve üzeri engelli raporu olanların hesabına yatırılan bin 840 TL 2 bin 392 TL’ye yükseldi. Bakan Derya Yanık, 18 yaş altı engelli yakını olanlara ödenen miktarın da bin 226 TL’den bin 594 TL’ye çıkarıldığını açıkladı. 

Her ay düzenli olarak 560 bin engelliye evde bakım yardımında 2023 yılı ocak ve temmuz dönemi için 3 bin 336 TL’den 4 bin 336 TL’ye çıkarıldığını, yardım ödeneği toplamının da geçen sene 18 milyar lira olduğunu da belirtti. Sosyal ve Ekonomik Destek hizmetinde ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına yapılan yardım kapsamında çocuk başına ekonomik destek ortalama 2 bin 337 TL’den 3 bin 38 TL’ye çıkarıldı. Koruyucu ailelere yapılan ödemeler hakkında da aylık ortalama 3 bin 644 TL’den 4 bin 853 TL’ye çıkarıldığını belirtti.

SONRAKİ HABER