Bakan Bilgin’den vergi affına ilişkin açıklama! 2023 vergi affı ne zaman yasalaşacak?

Borç yapılandırma paketi 23 Ocak 2023 günü gerçekleşen Kabine Toplantısı sonrasında açıklandı. Vergi dairelerine ceza, faiz ve vergi borcu bulunan vatandaşlara vergi affının ne zaman geleceği sorgulanıyor. Peki, vergi affı ne zaman yasalaşacak?

Bakan Bilgin’den vergi affına ilişkin açıklama! 2023 vergi affı ne zaman yasalaşacak?

2023 vergi affı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyuruldu. Kabine Toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan, 31 Aralık 2022 tarihine kadar vergi dairelerine ödenmeyen vergi, ceza, faiz borçlarının tahsilinin yapılmayacağını duyurdu. İşte haberin merak edilen tüm detayları…

Vergi affı müjdesi

23 Ocak 2023 tarihinde gerçekleşen Kabine Toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2 bin lirayı aşmayan icralık borçların tasfiye edileceğini ve takiplerini sonlandıracak bir düzenlemenin zaten yapıldığını belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan; “2 bin lirayı aşmayan icralık borçları tasfiye edecek, takiplerini sonlandıracak düzenlemeyi yapmıştık. Şimdi de aynı uygulamayı vergi, ceza, faiz gibi tüm başlıklarda 2 bin lirayı aşmayan borcu olan vatandaşlarımız için hayata geçiriyoruz. Vergi dairelerine olan 31 Aralık 2022 tarihinden önceye ait 2 bin lirayı aşmayan borçların cezalarının tahsilinden vazgeçiyoruz. Yaptığımız düzenlemelerin temel amacı devletle vatandaşının küçük meblağlı meseleler için karşı karşıya gelmesinin önüne geçmektir.”

Bakan Bilgin’den vergi affı açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, vergi affına ilişkin açıklama yaptı. Bakan Bilgin; “Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı müjdelerden en büyüğü ‘bugün kadar yapılmış en kapsamlı Yapılandırma Kanunu’ konusundaki müjdesidir. Halkımızın ve ekonomimizin gereksinimlerini ve gelen talepleri dikkate alarak, kamuya olan yükümlülüklerin hafifletilmesi ve uzun vadeli taksitler şeklinde ödenebilmesi için Sayın Cumhurbaşkanımızın da belirttiği Kanun Teklifi hazırlığı tamamlandı. İnşallah en kısa sürede Meclisimizin gündemine alınarak yasalaşmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

En kapsamlı borç yapılandırma paketi

31 Aralık 2022 tarihine kadar devlete olan tüm borçlar yapılandırılacak. Vergi, sigorta primi borçları (SGK ve BAĞ-KUR), adli ve idari para cezaları gibi borçlar için yapılandırma imkanı tanınıyor. Şirketlere matrah artırımı, kasa ve stok affı imkanı da sunulacak. Belediyelere olan elektrik, su, emlak vergisi, öğrenim kredisi borçları da yapılandırma kapsamında yer alacak. 

SONRAKİ HABER