Asgari ücrette üst sınır açıklandı! Yeni yılda en fazla yüzde 55 zamla o rakam olacak

Türkiye'de gözler asgari ücrete yapılacak zamma çevrildi. Çalışan ve işveren hesaplamalarına devam ederken bu süreçte yeni asgari ücretin de yüzde 55 zam ile 8 bin 500 TL'ye ulaşacağı konuşuluyor.

Asgari ücrette üst sınır açıklandı! Yeni yılda en fazla yüzde 55 zamla o rakam olacak

Asgari ücrette üst sınır açıklandı! Yeni yılda en fazla yüzde 55 zamla o rakam olacak - Türkiye'de gözler asgari ücrete yapılacak zamma çevrildi. Çalışan ve işveren hesaplamalarına devam ederken bu süreçte yeni asgari ücretin de yüzde 55 zam ile 8 bin 500 TL'ye ulaşacağı konuşuluyor. 

Ülke genelinde 10 milyona yakın asgari ücretli çalışan için Ocak 2023'de yapılacak zam için Aralık ayı beklenmeye başladı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu Aralık ilk haftasında toplanacak. Komisyon da yeni rakamlar tartışılacak iken orta yolun da bulunması hedefleniyor. Kulislerde asgari ücret için birçok rakam dolaşırken henüz resmi bir açıklama gelmedi. Anlaşmalar ve enflasyon rakamlarına yönelik alınacak karar sonrasında ilk tahminlerin 7 bin 500 TL ila 10 bin TL arasında olacağı konuşulmakta.

ASGARİ ÜCRETTE 4 FARKLI SENARYO

Türkiye'de asgari ücret rakamlarında 4 farklı senaryo üzerinde duruluyor. Buna göre ise Ocak 2023 itibariyle asgari ücret rakamlarına yüzde 24 ila 55 arasında zam yapılması konuşuluyor. Asgari ücrete yüzde 24 artış gelmesi durumunda 6 bin 800 TL olması beklenirken yüzde 40 artış ile birlikte rakamlar 7 bin 700 TL'ye ulaşacak. Yüzde 47'ye ulaşması durumunda bu rakamlar 8 bin 85 TL olacak iken uygulanacak zam oranı en üst sınır yüzde 55 olması durumunda ise 8 bin 500 TL olarak kayıtlara geçecek. 

Asgari ücretlere yapılacak bu zammın güncel enflasyonist ortamda bekar çalışanın asgari geçim maliyetlerini karşılamıyor. Tahmin edilen rakamlar sonrasında çalışanlar geçimlerine nasıl katkı yapacak merak edilirken TÜRK-İŞ tarafından yapılacak araştırmada detaylar ortaya çıktı.

EN FAZLA 8 BİN 500 TL OLACAK

Asgari ücrette üst sınır açıklandı! Yeni yılda en fazla yüzde 55 zamla o rakam olacak

Türkiye'de bir yandan çalışanların ve bir yandan ise işverenlerin talepleri toplanıyor. Bu doğrultuda asgari ücret yüzde 55 artış yaşanması durumunda 8 bin 500 TL'ye yükselecek. İşveren için maliyet ise 11 bin 750 TL'ye ulaşacak. İşverenler tarafından yapılacak açıklamalarda ise bu rakamların asgari ücret için bir üst limit olarak göründüğü ifade edilmekte. 

GÖRÜŞMELER ARALIK'TA

Asgari ücret için görüşmeler Aralık 7'den itibaren başlayacak ve ay sonunda kesinleşecek. Güncel gelişmelerden anında haberdar olmak için mobil uygulamamızı indirin:

ANDROİD İÇİN TIKLA

APPLE İÇİN TIKLA

HUAWEİ İÇİN TIKLA