Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş açıkladı: altın o tarihte 2400 TL olacak

Türkiye'de dün Merkez Bankası tarafından açıklanan faiz kararı sonrasında piyasalarda durgunluk yaşanıyor. Faiz düşüşü sonrasında dövizde yükseliş beklenirken rakamlar neredeyse sabit kaldı. Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş açıkladı: altın o tarihte 2400 TL olacak

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş açıkladı: altın o tarihte 2400 TL olacak

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş açıkladı: altın o tarihte 2400 TL olacak - Türkiye'de dün Merkez Bankası tarafından açıklanan faiz kararı sonrasında piyasalarda durgunluk yaşanıyor. Faiz düşüşü sonrasında dövizde yükseliş beklenirken rakamlar neredeyse sabit kaldı. Sabah saatlerinde güne hızlı başlayan dolar öğle saatlerine doğru gelirken geri çekilmeye başladı. Her gün merakla takip edilen altın yorumlarında ise piyasa uzmanı İslam Memiş'ten merakla beklenen altın yorumu geldi. Faiz kararı sonrasında en merak edilen konular arasında yer alan altın ile ilgili yapılan o yorum çok konuşulmuştu. İşte detaylar ve daha fazlası haberimizin devamında yer alıyor.

Her gün sıklıkla takip edilen altın yorumları faiz kararı sonrasında nasıl şekillenecek merak ediliyordu. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nda ekonomistler yaptıkları yorumlar ile birlikte faizin sabit kalmasını beklerken 100 baz puanlık indirim ise herkesi şaşırttı. Merkez Bankası kararı sonrası faiz 1 puan düşmüştü. İndirim sonrası ise gram altında yükseliş gözlemlenirken bugün de devam eden piyasa artışları sonrasında rakam 984 TL'ye kadar yükseldi.

FAİZ KARARI SONRASI PİYASALARI YORUMLADI

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, faiz kararı sonrasında piyasaları yorumladı.

"Piyasalar bir şeyi fiyatlamamıştı. Bu da dolar kurunda yukarı yönlü fiyatları tetikler. Kapalı çarşıda bant aralığı çok geniş. Yukarı yönlü atakları normal olarak görmek lazım. Sürpriz bir karar olarak 100 baz puanlık bir indirim yaptı. Merkez Bankası'nın yılsonuna doğru tek haneli bir faiz isteği var. Beklentiler yüzde 9 civarında. Dolar tarafında kısmı bir hareket var. FED'in kararlarından sonra emtia fiyatlarında negatif bir görünüm görmedik. Ons altında tarafında bin 660 dolar seviyesi güçlü bir destek seviyesi. Buradan hızlı bir toparlanma olabilir ve bin 705 dolar seviyesine kadar çıkabilir.. Gram altın fiyatları Putin'in açıklamalarıyla toparlandı, emtia fiyatları açısından satın alınmaya başlanabilir.

Türkiye'de altın , dolar ve onsun çarpılması sonucu oluştuğu için çift ayaklı ve değer kaybetmez. 20 yıl önceki fiyatlara 10 yıl önceki geçen yılki fiyatlara bakın. Gram altın hiçbir zaman düşmez. Bu yıl 1000'leri konuşuyoruz. Önümüzdeki aylarda 1200, önümüzdeki yıl 1500'leri konuşacağız. Eğer sabır noktasında bir probleminiz yoksa, al sat yapmıyorsanız. Eğer ev araba almak için para biriktiriyorsanız gram altın en iyi yatırım aracıdır. Ve her zaman kazandıran her zaman yatırımcısının yüzünü güldüren yatırım aracıdır."

ALTIN O TARİHTE 2.400 TL'YE KADAR ÇIKAR

İslam Memiş yaptığı açıklamalarda gram altının önümüzde ki ay 1200 TL ve 2023'de ise 1500 TL'ye kadar yükseleceğini açıkladı. Çeyrek altın ile ilgili de yorumda bulunan İslam Memiş yeni yıl ile birlikte rakamın 2 bin 400 TL olacağını ifade etti.