81 İl için tek tek duyuruldu! Yardım kartı dağıtılıyor! 4 Bin 800 TL başvuran herkese verilecek!

Kış aylarının gelmesiyle birlikte dar gelirli vatandaşlara yapılan yardım artmaya devam ediyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın yardım destek paketlerinin ardından şimdi de belediyeler yardım kartı dağıtıyor. Belediye yardım kartı nasıl alınır? İşte detaylar...

81 İl için tek tek duyuruldu! Yardım kartı dağıtılıyor! 4 Bin 800 TL başvuran herkese verilecek!

Dar gelirli vatandaşlar özellikle de temel ihtiyaçların giderilmesi noktasında büyük zorluk çekerken belediyeler vatandaşların yardımına yetişti. Her ilde belediyelerin verdiği bu yardım kartı ile vatandaşlar temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek, gıda, temizlik malzemeleri ve kırtasiye ürünleri için kullanılabilecek olan yardım kartı nasıl alınır? Yarım kartı başvurusu nasıl yapılır? Yardım kartı limiti ne kadar?

Ülkemizde birçok belediye sosyal belediyecilik anlayışı çerçevesinde hareket etmektedir. Belediyelerin dar gelirli olan vatandaşlar için sağladığı bu hizmet sayesinde pek çok vatandaş hem kırtasiye hem temizlik malzemeleri hem de gıda gibi birçok ihtiyacını bu kart karşılığında sağlayabilecek

YARDIM KARTI NASIL ALINIR?

Dar gelirli vatandaşların başvuru şartlarını taşıması ve başvurması ile birlikte yararlanabildiği yardım kartı kırtasiye, gıda erzak, kırtasiye, kıyafet ve fatura gibi ihtiyaçları karşılamalarını sağlamaktadır. Özellikle de kış aylarında ihtiyaçları artan vatandaşın ihtiyaçlarını daha kolay bir şekilde karşılayabilmesi için belediyeler tarafından sağlanan yardım kartı önemli rol oynamaktadır. 

Tek seferlik ya da belli zaman aralıklarında içine yükleme yapılan ve vatandaşın kart içindeki limiti her türlü ihtiyaçları için kullanabildikleri yardım kartı oldukça merak edilmektedir. Belediyelerin verdiği yardım kartından yararlanmak isteyen vatandaşlar yardım kartı hakkında araştırma yapmaya başlamışken kamugundemi.com haber sitemizde yardım kartına dair her şeyi sizlerle paylaşacağız. 

YARDIM KARTI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Yardım kartından yararlanmak isteyen vatandaşlar ikamet ettiği bölgedeki belediye binalarının yetkili birimlerine giderek yardım kartı başvurusunda bulunabilirler. Belediye binasına gidemeyen vatandaşlar ise internet üzerinden veya telefon üzerinden başvurularını tamamlayabilmektedirler. 

81 İl için tek tek duyuruldu! Yardım kartı dağıtılıyor! 4 Bin 800 TL başvuran herkese verilecek!

Online olarak başvuru yapacak olan vatandaşlar belediyenin web sitesine girerek iletişim alanında bulunan başvuru formunu doldurarak başvuruda bulunabilirler. Başvuru sonrası onaylandığı taktirde yardım kartına yüklenen limiti tüm temel ihtiyaç alanında kullanabilirsiniz. 

BELEDİYE YARDIM KARTINDAN YARARLANMAK İÇİN GEREKEN BELGELER

Sizlerde belediyelerin verdiği yardım kartı hizmetinden yararlanmak istiyorsanız bir takım belge ve bilgilerinizi yanınızda bulundurmalısınız. İşte belediye yardım kartından yararlanmak için gerekli belgeler;

  • Başvuru formu
  • Muhtardan alınacak muhtaçlık belgesi
  • Kimlik kartı ve fotokopisi
  • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
  • İkametgah belgesi
  • Engelli bireyler için sağlık kurulundan alınacak %40 engelli raporu
  • Gazi ve şehir ailesi ise bunu belirten belge
  • Afetzedeler için bu durumu gösteren belge