500 bin toplu konut için başvuru yapanlar dikkat! Bölgelere göre kredi kullanma limiti belli oldu

Ak Parti iktidarı tarafından sunulan, 500 bin sosyal konut projesi için başvuru yapanlar dikkat! Bölgelere göre konut kredi kullanma tutarları belli oldu.

500 bin toplu konut için başvuru yapanlar dikkat! Bölgelere göre kredi kullanma limiti belli oldu

Türkiye genelinde orta ve dar gelirli gruplar için 500 bin konut projesi yapılacağı duyurulmuştu. Buna ilişkin ön başvurular alındı. İlk Evim, İlk İş Yerim Projesi olarak açıklanan bu 500 bin konut için kredi kullanma tutarları bölgelere göre belirlendi ve bugün o miktarlar ve kredi faiz oranları belli oldu.

Bölgelere göre değişen kredi kullanma miktarlarını açıklayan AK Parti İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar ‘’ Birinci bölgede İstanbul; ikinci bölgede Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Muğla yer alırken üçüncü bölgede ise diğer illerimiz yer almaktadır’’ dedi. Bu illerdeki konut projeleri için kullanılacak en üst kredi limitlerini de açıklayan Kırkpınar konuya ilişkin şu detayları paylaştı;

 Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde, eser siyaseti anlayışımızla, sosyal konut projeleri, hükûmetlerimizde ilk günden itibaren en çok önem verdiğimiz ve 81 ilimizin tamamında hayata geçirdiğimiz icraatlarımızın başında geliyor. TOKİ aracılığıyla yapılan ve dünyada örnek olarak gösterilen toplu konut projeleriyle geçtiğimiz yirmi yılda yaklaşık 1 milyon 171 konutu yapmış olduk. Bildiğiniz üzere, geçtiğimiz eylül ayında Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından cumhuriyet tarihimizin en kapsamlı sosyal konut projesi olan İlk Evim, İlk İş Yerim Projesi açıklanmıştı. Bu çerçevede beş yıllık dönemde 500 bin sosyal konut yapmayı, 1 milyon konut amaçlı arsa üretmeyi ve 50 bin iş yerini de tamamlamayı, inşallah, hedefliyoruz.

Bu projeyle dar gelirli vatandaşlarımızın konuta erişimini inşallah kolaylaştıracağız. Ayrıca İlk Evim, İlk İş Yerim kampanyasının ülkemizde oluşturacağı ekonomik hareketliliğin de 2 trilyon TL'ye ulaşacağını da ifade etmek istiyorum. ­Bu kanun teklifimizle sürdürülebilir bir konut arzı amaçladığımızı da belirtmek istiyorum. Ayrıca, orta gelir düzeyindeki vatandaşlarımız için piyasa koşullarına göre çok daha avantajlı finansman maliyeti ve vade yapısını da bu kanunla birlikte sunuyoruz. 

Program kapsamında, finansman taksitlerinin ilk üç yılını “ödeme kolaylığı dönemi” olarak adlandırabiliriz. Proje finansmanı için Hazine tarafından uygun finansal araçlarla kaynak sağlanmasını da planlıyoruz.

Özetle, vatandaşlarımızın kira öder gibi ev sahibi olabileceği bir projeyi daha hayata geçiriyoruz. bu teklifimizle, Hazine ve Maliye Bakanlığımıza Hazine katkısı için aktarım yetkisini, yine programın hangi konutları kapsadığını, Hazine ve yüklenici katkısının hesaplanma yöntemini, Hazine katkısını geri ödeme usulünü, esnek ödeme planı yönetimini, sağlanan kaynağın finansmanının yönetimini, program kapsamında edinilen konutların beş yıl süreyle satılamamasını, cezai yaptırımları, veri, bilgi paylaşımını usul ve esaslarını belirleme yetkisini ve programın ne kadar süreceğini de bu şekilde düzenliyoruz.

BÖLGELERE GÖRE KREDİ KULLANMA ÜST LİMİTLERİ

 Birinci bölgede İstanbul; ikinci bölgede Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Muğla yer alırken üçüncü bölgede ise diğer illerimiz yer almaktadır. Her bölge için kullanılabilecek azami konut finansman tutarları da belirlenmiştir. Bu tutarlar birinci bölge için 5 milyon TL, ikinci bölge için 3 milyon TL, üçüncü bölge için ise 2 milyon TL olarak belirlenmiştir.

Program kapsamında yüklenicilerin mülkiyetinde olan ve daha önce satışa konu olmamış yani satılmamış konut veya konut projeleri de yer almaktadır. Bu programa hane sahibi, eğer varsa eşi ve aynı hanede yaşayan 18 yaş üstü çocuklar da gerekli ödeme gücüne sahip olmaları ve gerekli şartları taşımaları şeklinde başvurabileceklerdir. Programlardan yalnızca konut sahibi olmayan vatandaşlarımız yararlanacak.

KREDİ MİKTARINA GÖRE FAİZ ORANLARI

Birinci ve ikinci bölgede program kapsamında konut sahibi olmak için son bir yıl içerisinde aynı yerleşim yerinde ikamet etme şartı da böylece getiriliyor. Program kapsamında kullanılacak finansman tutarları için 2 milyon TL’ye kadar 0,69; 2 ila 4 milyon TL aralığı için 0,79; 4 ila 5 milyon TL aralığı içinse 0,99 faiz oranı öngörülmüştür.

 

SONRAKİ HABER