2023 en düşük işsizlik maaşı belli oldu! işte işsizlik maaşları

Asgari ücrete ve emekliye yapılan maaş zammı sonrası işsizlik maaşının  ne kadar olduğu merak ediliyor. Ocak ayı itibariyle, işsizlik maaşı çerçevesinde ne kadar ödeme yapıldığı ise araştırılan konu arasında yer alıyor. 2023 işsizlik maaşı ne kadar oldu? İşte haberimizin devamında tüm detayları...

2023 en düşük işsizlik maaşı belli oldu! işte işsizlik maaşları

Milyonlarca vatandaş maaşların netlik kazanması sonrasında , diğer ödemelerin  ne kadar olduğunu merak ediyor. İşsizlik maaşının ne kadar olduğu ve en düşük işsizlik maaşın ne kadar olacağı ile ilgili araştırmalar ise hız kazandı. Merak edilen soruların cevabı belli oldu. İşte tüm detaylar 

İşsizlik maaşı da belli oldu

Yeni asgari tutarı milyonlarca vatandaşı  doğrudan etkilemekte. Asgari ücret tutarı doğrudan çalışanları etkilemesinin yanısıra yasal mevzuata yapılan birçok düzenleme ile birlikte ölçü olarak kabul edilen diğer ödemeler  tüm vatandaşı yakından ilgilendirmekte. Asgari ücrete yapılan zam sonrasında diğer tutarlar da değişti. İşsizlik maaşı, kıdem tazminatı, GSS primleri, askerlik ve doğum borçlanma, isteğe bağlı sigorta primleri, staj ücretleri, asgari ücretlilerin rapor ücretlerinin de aralarında yer aldığı birçok ödemelerin tutarında belli başlı değişiklik oldu.

İşsizlik maaşı ne kadar oldu?

İşsizlik maaşını ne kadar olduğu kişiye göre bakılırken, sigortalının son 4 aylık prime esas kazançları üzerinden hesaplama yapılmaktadır. Bu doğrultuda da, 2023 için en düşük işsizlik maaşı ise 4 bin 3 TL olarak belirlemektedir. En yüksek işsizlik maaşı tutarı da 8 bin 6 TL seviyesine kadar çıkmaktadır. İşsizlik maaşından yaralamak isteyen kişilerin  gerekli bazı koşulları taşıması gerekmektedir aranan koşullar ise şu şekilde:

Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak gerekiyor. Çalışma akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün çalışma akdine tabi olmak aranan şartlar arasındadır. Çalışma akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün süre içerisinde işsizlik sigortası primi ödemesi yapmış olmak gerekmektedir.

Çalışma akdinin feshinden sonraki 30 gün içerisinde en yakın İŞKUR birimine şahsen yahut elektronik ortamda başvuruda bulunmak gerekiyor.

SONRAKİ HABER