1 Ocak 2023'de yürürlüğe girecek! İhtiyaç ve konut kredisi için flaş düzenleme yapıldı işte o form

Türkiye'de milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren sıcak gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Buna göre ise Resmi Gazete'de 23 Eylül 2022 Cuma günü yayınlanan bildiri haberde yer alıyor. 1 Ocak 2023'de yürürlüğe girecek! İhtiyaç ve konut kredisi için flaş düzenleme yapıldı işte o form

1 Ocak 2023'de yürürlüğe girecek! İhtiyaç ve konut kredisi için flaş düzenleme yapıldı işte o form

1 Ocak 2023'de yürürlüğe girecek! İhtiyaç ve konut kredisi için flaş düzenleme yapıldı işte o form - Türkiye'de milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren sıcak gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Buna göre ise Resmi Gazete'de 23 Eylül 2022 Cuma günü yayınlanan bildiri haberde yer alıyor. 23 Eylül 2022 tarihinde Resmi Gazete'nin yeni bülteninde önemli kararlar resmen yayınlandı. Buna göre ise yayınlanan kararda ihtiyaç kredileri ve konut kredileri ile ilgili sıcak gelişmeler yaşandı. Yapılacak düzenleme ile birlikte tüketici ve konut kredileri için artık hem sigortalı hem de sigortasız teklifler verilecek. Kişileri yazılı ya da kalıcı veri saklayıcı ile birlikte açık talebi olmadan kredi bağlantılı sigortaların yapılmayacağı açıklandı.

Resmi Gazete'de yer alan düzenlemenin 1 Ocak 2023 tarihinde yürürlüğe gireceği açıklanırken, tüketici kredi sözleşmeleri ile birlikte konut finansmanı sözleşmeleri yönetmeliğinde yan finansal ürün başlığında ciddi değişiklikler yapıldı.

Bu düzenleme sonrasında kredi veren yerler, kişilerin talep etmiş olduğu kredi tutarı ve süreleri için bir örnek ödeme planı hazırlanarak burada iki farklı kredi teklifi sunulacak. 

TÜKETİCİ KREDİSİ TERCİH FORMU

1 Ocak 2023'de yürürlüğe girecek! İhtiyaç ve konut kredisi için flaş düzenleme yapıldı işte o form

YENİ YILDA YÜRÜRLÜKTE OLACAK

Vatandaşların izni olmadığı halde kredilerde yer alan sigortalar artık yapılmayacak. Bu süreçte bankalar, krediye bağlı sigorta içeren sözleşmeler için teklif yapabilecek. Kişilerin bu süreçte onayı almadan işleme alınmayacağı iletilirken vatandaşların istediği sigorta şirketinden sağlanacak olan kredi tutarı ve süreleri ile birlikte uyumlu olacağı açıklandı.

Kredi sözleşmesi, kredi ile ilgili olanlar hariç olmak üzere yan finansal ürün ve hizmetlerin satın alınması şartına bağlı olmayacak. Yapılan bu düzenleme ile birlikte kredi bağlantılı sigortaların kredi konusu ile de uyumlu olması zorunlu hale geldi. Kredilere ilişkin aynı teminatları içeren birden fazla sigorta ve kredi tutarını da aşacak kadar sigorta yapılmayacağı paylaşıldı. Yapılan bu düzenleme sonrasında belirsiz süreli tüketici kredilerinde de akdi faiz oranların düşürülmesi ile yapılacak değişiklik, o döneme ilişkin son ödeme tarihinden itibaren hüküm ifade edeceği bildirildi.

RESMİ GAZETE'DE YER ALAN O DÜZENLEME

1 Ocak 2023'de yürürlüğe girecek! İhtiyaç ve konut kredisi için flaş düzenleme yapıldı işte o form - Resim : 2

kamugundemi.com - ANKARA