1 Ekim itibari ile başlıyor! Vatandaş artık isyan etti! Büyük bir zam daha yapıldı

O şehirde yaşayanlara son dakika duyurusu yapıldı. Yapılan duyuruda bir zam daha yapıldığı belirtilrek yeni fiyatların 1 Ekim'de geçerli olacağı ifade edildi.

1 Ekim itibari ile başlıyor! Vatandaş artık isyan etti! Büyük bir zam daha yapıldı

Bursa’da yaşayan vatandaşlar, 1 Ekim’den itibaren su faturalarında yüzde 19’luk bir artışla karşılaşacaklar. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin eylül ayı meclis toplantısında alınan kararla, suya zam yapılması kararlaştırıldı. Peki, bu zam neden yapıldı ve Bursalılar bu duruma nasıl tepki gösteriyor?

1 EKİM İTİBARİ İLE BAŞLIYOR

Suya zam kararı, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraki olan BUSKİ’nin raporu doğrultusunda alındı. Raporda, uygulanan su ve atık su fiyat tarifelerinde güncellemeye ihtiyaç duyulduğu, kurumun işletme zorunlu giderlerinin önemli derecede artış göstermesi nedeniyle 1 Ekim tarihinden itibaren yapılacak endeks okumalarında, su bedellerine yüzde 19 oranında artış yapılması gerektiği belirtildi.

Suya yapılan zam, Bursalı vatandaşlar tarafından tepkiyle karşılandı. Vatandaşlar, zaten pandemi döneminde ekonomik sıkıntılar yaşadıklarını, suya yapılan zammın bütçelerini daha da zorlayacağını belirttiler. Bazı vatandaşlar ise suyun kalitesinin düşük olduğunu, sık sık kesintiler yaşandığını ve bu durumda zam yapılmasının haksızlık olduğunu ifade ettiler.

YENİ FİYATLAR AÇIKLANDI 

Büyükşehir belediyesinin, BUSKİ’nin zam kararı almadan önce meskenler için uyguladığı tarife 12 metreküp altı içme su fiyatı 12,19 TL, 12 metreküp üst içme su fiyatı 23,16 TL, 12 metreküp altı atık su fiyatı 3,05 TL, 12 metreküp üstü atık su fiyatı 5,79 TL şeklinde olduğu hatırlanıyor.

Yüzde 19’luk zam sonrası 12 metreküp altı içme su fiyatı 14,50 TL, 12 metreküp üst içme su fiyatı 27,56 TL, 12 metreküp altı atık su fiyat 3,62 TL, 12 metreküp üstü atık su fiyatı 6,89 TL olduğu duyuruldu.

SONRAKİ HABER