FED faiz kararını ne zaman açıklayacak? FED'in faiz kararı ne olacak?

Amerika'nın Merkez Bankası FED, tüm dünyayı yakından ilgilendiren faiz toplantısını bugün gerçekleştirecek. Peki FED'in faizleri düşürüp düşürmeyeceği ve FED'in faiz kararını ne zaman açıklayacağı ile ilgili detaylar haberimizde.

Finans 03.11.2021 - 09:28 03.11.2021 - 09:28 Mustafa Çokyaşar

Amerikan Merkez Bankası (FED) Türkiye saati ile 21.00’da faiz kararını açıklayacak, Fed Başkanı Jerome Powell tarafından  Türkiye saati ile 21.30'da basın toplantısı düzenlenecek.

FED geçen ay gerçekleştirdiği Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısının tutanaklarına varlık alımlarının kademeli olarak azaltılmasına kasım veya aralık aylarında başlanabileceğini belirtmişti. 

FED en son faiz toplantısı, 21-22 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirmişti. Bu toplantıda ABD Merkez Bankası (FED), beklentiler dahilinde politika faizini değiştirmeyerek yüzde 0-0,25 aralığında sabit bırakmıştı.

Fed’in bugün varlık alım azaltımları konusunda açıklama yapması bekleniyor.  FED başkanı Jerome Powell, kısa bir süre önce gazetecilere açıklamarda bulundu. Powell, varlık alımlarını azaltma zamanın geldiğini düşündüğünü belirtti ve faiz oranlarını artırma zamanın ise henüz gelmediğini kaydetti. Powell, sabırlı olunması ve iş gücü piyasasının iyileşmesine izin verilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@