Facebook'a adını değiştiren teknoloji Metaverse nedir?

Facebook dün düzenlediği lansman ile metaverse adlı projesini tanıttı. Peki Metaverse nedir? Metaverse teknolojisi insanlara ne sunuyor?

Gündem 29.10.2021 - 12:31 29.10.2021 - 12:31 Mustafa Çokyaşar

Sosyal medya devi Facebook, tarihi bir karar aldı ve 16 yıldır kullandığı ismini değiştirerek yeni adının Meta olduğunu duyurdu. Söz konusu açıklama sonrası Meta ve Metaverse teknolojisi kafa karışıklıklarına neden oldu. Peki Facebook'a ne olacak? Metaverse teknolojisi nedir? Merak edilen tüm bilgileri sizler için bir araya getirdik. 

Facebook Inc.’nin altındaki Facebook, WhatsApp, Instagram, Messenger ve Oculus VR, artık “Meta” markası altında kullanıcılara sunulacak. Yeni adını “Meta” olarak duyuran Facebook, sanal evren olarak Türkçeleştirilen metaverse platformunun da lansmanını dün gece gerçekleştirdi. Facebook’un metaverse platformunun adı Horizon oldu. Facebook'un kurucusu ve CEO'su Mark Zuckerberg, "Facebook şirketi artık bir metaverse şirketi" açıklamasında bulundu.

Facebook, "Metaverse" ile aynı fiziksel alanda olmayan diğer insanların oluşturabileceği ve keşfedebileceği bir dizi sanal alan sunmayı hedefliyor. Facebook yöneticileri, "Metaverse"i insanların oyun oynarken ya da araştırma yaparken birlikteymiş gibi hissedebilecekleri bir ortam olarak ifade ediyor. Facebook'un kurucusu ve CEO'su Mark Zuckerberg de uygulamayı, "Cep telefonlarımızdan ya da ekranımızdan bakabileceğimiz değil, parçası olabileceğimiz, içine girebileceğimiz bir internet" olarak tanımladı. Birçok uzman bu teknolojiyi World Wide Web (WWW)'den sonra gelmiş geçmiş en büyük teknolojik yenilik olarak niteliyor. 

Facebook bu sanal evreni için kesenin ağzını açmış durumda. Yalnızca Avrupa'da 10 bin mühendis almayı planlayan Facebook ya da yeni adıyla Meta, yeni işe alınacak yüksek vasıflı çalışanların, geleceğin internetinin genişlemesini sağlayacak "Metaverse"nin oluşumuna katkı yapacağı belirtili. Şirket tarafından bu yatırımın amacı Avrupa teknoloji sektörünün gücüne ve Avrupa teknoloji yeteneğinin potansiyeline yönelik bir güven olarak açıklandı.

Almanya kökenli Deutsche Welle, metaverse teknolojisini şöyle bir örnek ile açıklıyor: "Uzun bir gündü. Tüm sabahınızı bir toplantı odasından diğerine koşarak geçirdiniz; aralarda o akşam gideceğiniz bir konser hakkında iş arkadaşlarınızla konuşmak için dinlenme odasında beşer dakikalık molalar verdiniz. İşten sonra mekanda buluştunuz. En sevdiğiniz pop grubunun canlı performansını izlemenin heyecanını yaşadınız. Konser bittikten sonra bir tişört aldınız ve eski erkek arkadaşınızı orada gördüğünüzü unutmaya çalıştınız. Kulağa sıradan bir gün gibi gelebilir. Peki farkı nerede? Bunların hepsini evinizden dışarıya adımınızı atmadan yaptınız. Öyleyse metaverse'e hoş geldiniz." 

Metaverse teknolojisinin tek bir oluşturucusu, bir sahibi veya net bir tanımı bulunmuyor. Ancak sosyal medyayı, artırılmış gerçeklik, çevrimiçi oyun ve kripto para birimlerinin özellikleriyle birleştirdiğimizde, kullanıcıların sanal olarak hareket etmelerine ve etkileşimde bulunmalarına olanak tanıyan yeni bir teknoloji olarak tanımlamak mümkün. Bu konsept henüz geliştirilme aşamasında olsa da, internetin geleceği olarak görülüyor. Mark Zuckerberg, Temmuz ayında teknoloji blogu The Verge'e şu anda interneti dolduran standart "iki boyutlu" web sayfalarıyla, metaverse fikrini karşılaştırırken, "Sadece içeriği görüntülemiyorsunuz, içindesiniz" tanımlamasında bulunmuştu.

Metaverse'in tam olarak işlevsel olması için uzun yıllar geçmesi gerekecek.  Özellikle artırılmış gerçeklik alanındaki kilit teknolojiler, henüz yaygınlaşmadı ve metaverse içinde için bir dizi yasal sorun barındırıyor. Ancak pandemi ile uzaktan eğitim ve uzaktan çalışma metaverse'in büyümesine katkı sağladı. Gelecekte çalışma ve eğitim bu teknoloji ile uzaktan yapılabilir. Bu sayede Zoom, Google Meet gibi basit platfomlar yerine fiziki ortamdan farksız sanal bir ortam oluşturulabilir. 

Şirket metaverse teknolojisinin ilk prototipini yakında kamuoyu ile paylaşak. İsim değişikliği ise kullandığımız sosyal medya Facebook için geçerli olmayacak. Meta şirketi bünyesinde Facebook, WhatsApp, Instagram ve Messenger aynı adla kullanılmaya devam edecek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@