EYT'lileri sevindirecek gelişme! Cumhurbaşkanı Erdoğan talimatı verdi, Bakanlıklar devrede!

Sabah Gazetesi yazarı Dilek Güngör, milyonlarca EYT'liyi yakından ilgilendiren son gelişmeleri paylaştı. Bakanlıkların önünde bir takım formüller ve maliyet hesabı olduğunu söyleyen Güngör, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimat verdiği iddiasını da gündeme taşıdı.

Finans 04.11.2021 - 11:33 04.11.2021 - 11:44 Ali Parim

Son günlerde 3600 ek göstergenin ardından emeklilikte yaşa takılanların da (EYT) artık hükümetin gündemine girdiği konuşulmaya başlandı. En son Reuters ajansı, bir kereye mahsus olmak üzere sigorta prim gün sayısını doldurup, emekli olmak için gerekli yaş süresini bekleyenlerle ilgili bir düzenlemenin değerlendirmeye alınacağına ilişkin bir haber yaptı. İddiaların ardından Sabah Gazetesi ekonomi yazarı Dilek Güngör de EYT'ye ilişkin son gelişmeleri kamuoyuyla paylaştı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN TALİMAT VERDİĞİ İDDİASI

A Haber'e konuşan Güngör, EYT konusunun AK Parti milletvekillerinin olduğu bir toplantıda gündeme geldiğini söyleyerek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da bu konuda bir talimat verdiği yönünde iddialar olduğunu dile getirdi. Güngör, "Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın da bu konuda bir talimat verdiği söyleniyor. Bu çalışılacak bir konu. Eğer ülkeye çok büyük bir maliyet getirmeyecekse bir formülle bu mağduriyet giderilebilir." dedi. 

"EYT ÜZERİNE ÇALIŞILIYOR"

Hükümetin EYT'lilerin durumunu bir süredir çalıştığına dikkat çeken Dilek Güngör şunları kaydetti;

"Emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili aslında bakarsanız bir hukuksuzluk ve bir mağduriyet oluşturan durumlar oldu. Tabi ki 38 yaşında, 43 yaşında emeklilik ortalama ömrün 60 yıl olduğu dönemde geçerli kabul edilebilir bir emeklilik yaşı olabilir. Fakat daha sonra ortalama ömür seviyesi de yükseldiği için 38 yaşında emekli olan bir insan tekrar çalışmaya başlıyor. Genç yaşta emekli olup aktüeryal dengenin bozulmasının önlenmesi için aslında 1999'da bir yasa çıkarıldı. Bu yasa belki doğruydu. Fakat geçmişe dönük işletildiği için ve o arada kademeli geçişte bir takım mağduriyetler olduğu için şu anda EYT'lilerin durumu, aslına bakarsanız hukuksuzluğun giderilmesi anlamına geliyor. Hükümet de bir süredir bununla ilgili çalışıyor.

"BAKANLIKLARIN ÖNÜNDE BİR TAKIM FORMÜLLER VE MALİYET HESABI VAR"

Geçmişte de aslında bu çalışmalar gündeme geldi. Şimdi hem Hazine ve Maliye Bakanlığı hem de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın önünde bir takım formüller var ve daha da önemlisi bir maliyet hesabı var.

EYT ile ilgilenen dernekler olsun, sendikalar olsun. Bunların hesaplamalarına göre aylık maaliyetin 2 milyar TL olduğu söyleniyor ve ilk etapta 700 bin ila 1 milyon kişinin bu kapsamda olduğu belirtiliyor. Fakat daha önce hükümetin yaptığı çalışmada, yıllık maaliyetin 30 milyar TL'ye yakın olduğu söylenmişti. Şimdi bunların hepsi masaya yatırılıyor. 6 milyon kişinin EYT kapsamında olduğu söyleniyor. Nasıl bir formülle EYT'lilerin bu mağduriyeti giderilebilir, bunların hepsi hükümetin masasında.

"BU HUKUKSUZLUĞUN GİDERİLMESİ LAZIM"

Aktüeryal dengeyi bozmadan, hazineye de çok fazla yük olmadan bu sorunun nasıl çözüleceğine dair formül üretilmesi lazım. Belki kademeli geçişle bu sağlanabilir. Bir taraftan da bu mağduriyetin gözardı edilmemesi gerekiyor. Örneğin 2002'de 2-3 yıllık çalışan bir erkek çalışan, 43 yaşında emekli olacakken yeni yasa çıktıktan sonra 15 yıl arttı. Dolayısıyla burada da bir mağduriyet var. Bu hukuksuzluğun giderilmesi lazım.

"BAŞKAN RECEP TAYYİP ERDOĞAN'IN BU KONUDA TALİMAT VERDİĞİ SÖYLENİYOR"

Bununlarla ilgili haberlere de yansıdı birkaç gün önce. AK Parti milletvekillerinin olduğu toplantılarda da gündeme geldi. Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın da bu konuda bir talimat verdiği söyleniyor. Bu çalışılacak bir konu. Eğer ülkeye çok büyük bir maliyet getirmeyecekse bir formülle bu mağduriyet giderilebilir."

Gelişmelerden Haberdar Olun

@