EYT'liler sonunda istediğini alacak! AK Parti hükümeti o formülü tartışıyor!

EYT'lilerin uzun süredir beklediği haber sonunda geldi. AK Parti hükümeti, emeklilik yaşını geriye çekme formülü üzerine çalışmaya başladı!

Kamu Haberleri 30.10.2021 - 10:06 30.10.2021 - 10:08 Ali Parim

Emekli olmak için gereken prim sayısını doldurmalarına rağmen yaş dolayısıyla emekli olamayan 5 milyondan fazla kişiye, AK Parti'den müjdeli haber geldi. Emeklilikte Yaşa Takılanların (EYT) taleplerinin hükümetin gündemine girdiği öğrenildi. EYT'liler ile ilgili etki analizi ve maliyet hesabı yapmaya başlayan AK Partlili kurmaylar, 'yeni bir süre düzenlemesi' için kolları sıvadı. 

EMEKLİLİK YAŞI 2-3 YIL GERİYE ÇEKİLEBİLİR

Türkiye gazetesinden Yücel Kayaoğlu'nun haberine göre; emekli olmak için yaş kriterini bekleyenlere yönelik, bekleme süresinin 2 veya 3 yıl geriye çekilmesi formülü hükümetin masasında! Bu formülün hayata geçmesi durumunda EYT’li bir kişi, örneğin emekli olmak için 55 yaşını bekliyorsa, bu süre 2 veya üç yıl geri çekilecek ve 55 yerine 52 yaşında emekli olabilecek.

EMEKLİLERE SEYYANEN ZAM

Öte yandan Kayaoğlu'nun haberine göre hükümet, düşük emekli maaşı alanlara ‘seyyanen zam’ yapılması konusunu da ele aldı. Eğer formül de hayata geçerse maaşı 2 bin TL'nin altında olan emeklilere seyyanen zam geliyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@