EYT'liler ne istiyor, hükümet ne diyor? Seçim öncesi EYT düzenlemesi yapılır mı?

Genel seçimler yaklaşırken emeklilikte yaşa takılanlar(EYT) için hükümetin çalışma başlattığı yönünde söylentiler sık sık çıkmaya başladı. Peki ne kadar EYT'li var? EYT'liler hükümetten ne bekliyor? EYT sorunu bu seçim öncesi çözüme kavuşur mu? İşte EYT'ye ilişkin son gelişmeler....

Kamu Haberleri 11.11.2021 - 10:47 11.11.2021 - 10:51 Ali Parim

Gerekli prim sayısını doldurmasına rağmen yaş nedeniyle emekli olamayan milyonlarca EYT'li, şu günlerde hükümetin kendileri için atacağı adıma kilitlenmiş durumda. Özellikle genel seçimler yaklaşılırken, hükümetin EYT'lilere ilişkin bir takım formül arayışları içerisinde olduğu yönündeki söylentiler, sık sık dillendirilmeye başlandı. Basına yansıyan EYT iddialarının ardından resmi açıklamalar da art arda yapıldı. Peki ne kadar EYT'li var? EYT'lilerin beklentileri ne? Hükümet, EYT'liler ile ilgili nasıl bir tutum sergiliyor? İşte EYT'ye ilişkin son gelişmeler....

NE KADAR EYT'Lİ VAR?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Federasyonu Genel Başkanı Gönül Boran'ın açıklamasını baz alacak olursak, şu anda EYT'lilerin sayısı 5 milyon 400'ü bulmuş durumda...

EYT'LİLER NE İSTİYOR?

EYT'lilerin mağdur olmasına neden olan kanunun ilk adımı 8 Eylül 1999 yılında atıldı. 4447 sayılı yasa ile işsizlik fonu düzenlemesi devreye girdi ve emeklilik yaşı kademeli olarak uzatıldı. Bu düzenlemeyle, kabul edilen yasadan önceki yıllarda sigortalı olup iş yaşamına başlayan yüzbinlerce insanın emekli olabilecekleri tarih daha ileri bir zaman atıldı. Gerekli prim gün sayısını doldurduğu halde yaş nedeniyle emekli olamayanlar da örgütlenmeye ve bir federasyon çatısı altında toplanmaya başladı. Yani EYT'lilerin hükümetten beklediği adım, yaş şartının kaldırılması ve prim gün sayısını dolduranın emekli olabilmesine imkan tanınması...

HÜKÜMET EYT'LİLER İÇİN NE DİYOR?

Biraz önce de ifade ettiğimiz gibi yaklaşan seçimlerle birlikte sayıları 5 milyonu bulan EYT'liler için, hükümetin bir takım formüller üzerinde çalıştığına dair son günlerde sık sık haberler çıkmaya başladı. Özellikle hükümetin masasında 5 formül olduğu yazılıp çizildi.

Hatta hükümetin bir kereye mahsus olmak üzere, EYT'liler ile ilgili bir düzenlemeyi değerlendirmeye alacağı iddiası ortaya atıldı. Bu iddiaya göre bekleme süresi 2-3 yıl düşürülecek; prim gün sayısını tamamlayanlar veya şu anda emekli olmak için 56 yaşını bekleyenlere 2-3 yıllık bir avantaj sağlanacak.

Yine hükümete yakın bazı gazeteciler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın EYT'lilerin sorununun çözülmesi için talimat verdiği yönündeki iddiaları da gündeme taşıdı.

Ancak son günlerde basında çıkan bu tür haberler, genellikle kulis bilgisi olarak sunuluyor ve iddiadan öteye geçmiyordu. EYT'liler de bu durumdan şikayetçiydi. EYT Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Gönül Özüpak da geçtiğimiz günlerde bir değerlendirme yapmış ve hükümetin 3600 ek gösterge gibi EYT konusunda da resmi bir açıklama yapması gerektiğini söylemişti.

İLK AÇIKLAMA BAKAN BİLGİN'DEN GELDİ

Çıkan haberlerin ve EYT'lilerin taleplerinin ardından ilk açıklama Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'den geldi.  EYT konusunda çalıştıklarını ancak karar aşamasına gelince bilgi paylaşacaklarını söyleyen Bakan Bilgin, "50 yaş sınırı tartışılıyor, böyle bir çalışmanız var mı?" şeklindeki soruyu ise, "Şu anda herhangi bir şeyi tartışmıyorum yaş vs. Çalışmamız bütün bu konularla ilgili ayrıntılı bir açıklama yaparız. Bütün bu konular gündemimizde. Henüz bakanlık bünyesinde ilgili maliyetleri ve kapsamları çalışıyoruz. Bunlar bitince ilgili bakanlıklar ve sendikalarla paylaşacağız." diyerek yanıtladı. 

CUMHURBAŞKANI FUAT OKTAY YAŞ ŞARTINA VURGU YAPTI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in ardından bir diğer resmi açıklama Cumhurbaşkanı Fuat Oktay'dan geldi. HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan'ın sorusunu yanıtlayan Oktay, "Bütün modern sosyal güvenlik sistemlerinde emeklilik için gereken şartlardan biri yaştır ve yaş şartı yerine gelmeden emeklilik hakkı kazanılmaz. Zaten literatürde bu sigorta kolu 'yaşlılık sigortası' olarak adlandırılır. Bizde de emeklilik için yaş, sigortalılık süresi ve prim ödeme gün sayısı şartı vardır ve bu şartların hepsi yerine getirilince emeklilik hakkı kazanılır." dedi.

Bakan Bilgin ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay'dan gelen temkinli açıklamar, daha önceki iddiaları doğrular nitelikte değil. Ancak önümüzdeki günlerde EYT'liler konusunun uzun süre daha gündemde kalacağı ve hükümet kanadından EYT'liler ile ilgili bir takım adımlar atılacağı beklentisi yüksek.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@