EYT'de son durum ne? Başka bir bahar mı beklenecek? EYT'lileri hüsrana uğratan iki açıklama

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan gelen açıklamalar, emeklilikte yaşa takılan milyonlarca çalışanı hüsrana uğrattı. Peki EYT'de son durum ne? Kapılar tamamen kapandı mı? Yoksa EYT'liler artık başka bir baharı mı bekleyecek?

Kamu Haberleri 12.11.2021 - 11:09 12.11.2021 - 11:11 Ali Parim

Son günlerde hükümet kanadında 3600 ek göstergenin çözüme kavuşması adına önemli adımlar atılırken, emeklilikte yaşa takılanlar yani EYT'liler ile ilgili de formül arayışları içerisinde olunduğuna dair söylentiler çıkmaya başladı. Resmi makamlar EYT konusunda uzun süre sessizliğini korusa da özellikle iktidara yakın basın kuruluşlarında, hükümetin aklındaki EYT formüllerine ilişkin kulis bilgileri gündeme taşındı. Çıkan haberler, hükümetin seçim öncesinde sayısı 5 milyonu geçtiği söylenen EYT'liler ile ilgili müjdeler açıklayacağı umudunu arttırdı. Ancak beklentiler sonuçsuz kaldı. 

Geçtiğimiz günlerde "EYT konusunda bir çalışmanız var mı?" şeklindeki soruyu yanıtlayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, çalışma olduğunu doğrulayan dolaylı cümleler kurmuştu. Ancak dün Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'dan gelen açıklama, EYT'liler konusunun başka bir bahara kalacağı hissini doğurdu.

EMEKLİLİK İÇİN 'YAŞ' VURGUSU

Emeklilik için yaş şartına vurgu yapan Oktay, "Bütün modern sosyal güvenlik sistemlerinde emeklilik için gereken şartlardan biri yaştır ve yaş şartı yerine gelmeden emeklilik hakkı kazanılmaz. Zaten literatürde bu sigorta kolu 'yaşlılık sigortası' olarak adlandırılır. Bizde de emeklilik için yaş, sigortalılık süresi ve prim ödeme gün sayısı şartı vardır ve bu şartların hepsi yerine getirilince emeklilik hakkı kazanılır." diye konuştu. 

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI'NDAN YAZILI AÇIKLAMA GELDİ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın bu açıklamasının ardından EYT'lileri hüsrana uğratan bir diğer açıklama da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan yapıldı. Bakanlığın dün akşam yaptığı yazılı açıklamada, "Son günlerde kamuoyuna yansıyan haberlere ilişkin bir düzeltme ihtiyacı duyulmuştur" denilerek, öncelikli gündemde EYT ile ilgili bir çalışmanın bulunmadığı aktarıldı. 

Açıklamada, "Bakanlığımızın önündeki çalışma takviminde 3600 ek gösterge konusunda kapsam ve maliyet çalışması ile asgari ücret tespiti bulunmakta ve bu iki konuya ilişkin çalışmalar devam etmektedir. Bakanlığımızın öncelikli gündeminde EYT ile ilgili bir çalışma bulunmamaktadır." ifadeleri kullanıldı.

EYT KONUSU RAFA MI KALKTI?

Bakanlığın açıklamasındaki 'öncelikli gündem' vurgusu aslında EYT'lilere kapının tamamen kapatılmadığı yorumlarına neden oldu. Açıklama, yakın zamanda olmasa da ilerleyen süreçte EYT ile ilgili hükümetin bir takım adımlar atabileceği şeklinde yorumlandı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@