EYT'de 10 yıl hesabı! 2023 başında olan olacak sonrası kademeyle emekli edilecek

Emeklilikte Yaşa Takılanlar için oluşturulacak yasa için formüller masada yer alırken SGK Uzmanı kimlerin hemen emekli edileceğini, geriye kalanların ise hangi emeklilik şartlarına tabi olacağına ilişkin açıklamalarda bulundu.

EYT'de 10 yıl hesabı! 2023 başında olan olacak sonrası kademeyle emekli edilecek

Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun 2023 yılında çıkması beklenen EYT Yasası hakkında konuştu. Erdursun konuşmasında yasanın çıkmasıyla birlikte kaç kişinin emekli olabileceğine diğer EYT kapsamında olanların ise ne zaman hangi tarihlerde emeklilik hakkı kazanacağına ilişkin tahminlerde bulundu.

SGK UZMANINDAN EYT TAHMİNİ İLK GRUPTA 700 BİN KİŞİ SONRA 10 YILDA

Sosyal Güvenlik Uzmanı (SGK) Özgür Erdursun, emeklilikte yaşa takılanlar konusunda dikkat çeken bazı tespitlerini kamuoyu ile paylaştı. EYT'de kimlerin emekli edileceğine ilişkin tahminlerini açıklayan sürecin 10 yıla kadar yayılabileceğini söyledi.

Emeklilik için grupların olabileceğini ifade eden Erdursun ilk grupta yaklaşık 800 bin kişinin emekli olabileceğini söyledi. EYT kapsamında olup emeklilik bekleyenler için şartların tamamlanması ve kademeli emeklili için ise sürecin zamana yayılacağını ifade etti.

Ünlü SGK Uzmanı beklentisine ilişkin şu ifadeleri kullandı.

"Yasanın yürürlüğe girdiği tarihte müracaatta bulunurlarsa 700-800 bin kişi hemen emekli olabilir. Diğerleri ise prim günlerini tamamladığı zaman kademeli olarak emekli olacak. Yasa çıksa bile hemen herkesin emekli olması mümkün değil. Prim günü eksiği olanlar, stajyer ve çıraklarda da EYT'liler var. Yani yasa çıksa bile herkesin emekli olması mümkün değil. Bu, organik olarak 10 yıla yayılır."

ŞARTLAR NASIL OLACAK?

EYT'de şartların nasıl olacağına ilişkin henüz bir taslak bulunmuyor. Ancak gündeme gelen bazı değerlendirmeler yasa için ipuçları veriyor. Son tahminler ise yüksek prim ile hemen emeklilik hakkı sağlanabileceğini öngörüyor.

Kadın çalışanlar için emeklilik için en az 7200 gün prim olması şartının gelebileceği, bu şartın erkekler için ise 9000 gün olabileceği konuşuluyor. Bu emeklilik formülünde ise yaş şartı uygulanması beklenmiyor.

Bir diğer beklenti ise kadın ve erkeklerde 7000 gün ve 50 yaş şartı.

Uzmanlar 8 Eylül 1999 tarihine göre bir düzenleme olması durumunda ise 5975 günle emeklilik hakkı verilebileceğini söylüyorlar.

En uzak ihtimal olarak görülen ve halen masada olduğu düşünülen teklif ise kişilerin ilk işe giriş tarihlerine göre emeklilik hakkı elde edilmesi. 50 yaş şartıyla bu düzenlemenin de gelebilme ihtimali olduğu söyleniyor.