EYT ne demek? EYT'lilere istedikleri verilecek mi? Hükümet ve muhalefet EYT'lilere nasıl bakıyor?

Son günlerin en çok tartışılan konularından olan EYT'nin ne olduğu, ne kadar EYT'li olduğu ve EYT'ye ilişkin son gelişmeler sıkça merak ediliyor. İşte EYT'ye dair merak edilen tüm bu soruların yanıtları...

Kamu Haberleri 21.11.2021 - 09:13 21.11.2021 - 09:17 Ali Parim

Son günlerde asgari ücret ve 3600 ek gösterge ile birlikte gündemin en önemli konularından bir tanesi EYT... Milyonlarca çalışan, hükümetin seçim öncesi EYT'lilerin mağduriyetini giderip gidermeyeceğini, EYT'lere ilişkin ne tür adımların atılacağını merak ediyor. Peki EYT nedir, EYT'liler ne istiyor, hükümet ve muhalefet ne diyor? İşte EYT'ye ilişkin son gelişmeler...

EYT NEDİR?

İlk olarak EYT'nin ne olduğunu, EYT'lilerin kim olduğunu anlatarak başlayalım. EYT'nin açılımı 'Emeklilikte Yaşa Takılanlar'... Adından da anlaşılacağı üzere gerekli prim gün sayısını doldurmalarına rağmen yaş nedeniyle emekli olamayanlar için kullanılan bir kısaltma bu. EYT'liler, işe girdiklerinde yaş şartı olmadığını, bu kuralın sonradan koyulduğunu savunarak, "Oyun esnasında kural değiştirilmez" diyor. 

NE KADAR EYT'Lİ VAR?

EYT'lilerin sayısı milyonlarla ifade ediliyor. Kimileri şu anda EYT'lilerin sayısının 5 milyon 400 bini bulduğunu söylüyor. EYT'lierin sayısının 6 milyon 300 bin olduğu da ifade ediliyor.

HÜKÜMET NE DİYOR?

Hükümet, bu kadar çalışanın emekli edilmesinin getireceği maliyet nedeniyle, uzun süredir EYT'lilere kapıları kapatmıştı. Ancak seçim süreci yaklaşırken iktidara yakın basın kuruluşlarında hükümetin EYT'lilere ilişkin bir takım formül arayışları içerisinde olduğuna yönelik haberler yazılıp çizilmeye başlandı. Bu haberler EYT'lileri umutlandırsa da geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın "yaş şartı sağlanmadan emekli olunamayacağı" yönündeki açıklaması, bütün umutları söndürdü. Son açıklamalara bakıldığında hükümetin EYT'lilere kapıyı tam kapatmadığı görülüyor. Öncelikli gündemde asgari ücret ve 3600 ek göstergenin olduğu belirtilerek, EYT'lilere ilişkin atılacak adımların ileri tarihlerde olabileceğine işaret ediliyor. 

MUHALEFET NE DİYOR?

EYT'lilere umut veren açıklamalar muhalefet cephesinden geliyor. CHP lideri Kılıçdaroğlu, iktidara geldiklerinde EYT sorununu çözeceklerine yönelik sık sık mesajlar veriyor. Ayrıca Cumhur İttifakı üyesi MHP'den de EYT'lileri sevindirecek açıklamalar geliyor. MHP lideri Bahçeli, "EYT'lierin sorunu bizim sorunumuzdur" diyor ve bütçe imkanları doğrultusunda, kademeli geçiş uygulaması dikkate alınarak, geniş bir siyasi uzlaşma kapsamında EYT sorunun TBMM'de çözülmesi gerektiğini vurguluyor. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@