Evlerden sonra yurt ücretlerine de zam! Farklı şehirde üniversite okumak hayal oldu! Yurt ücretlerine zam geldi!

Ev fiyatlarına gelen zamların ardından şimdi de yurt ücretlerine zam geldi. Zam haberinin duyulmasının ardından konu sosyal medyada gündem oldu. İşte güncel yurt ücretleri...

Evlerden sonra yurt ücretlerine de zam! Farklı şehirde üniversite okumak hayal oldu! Yurt ücretlerine zam geldi!

Şehir dışında üniversite okumak neredeyse hayal oldu. Ev fiyatlarının artması nedeniyle üniversite öğrencilerinin kalacak yer bulmakta zorlanmasının ardından şimdi de yurt ücretlerinde artışa gidildi. Bu haberin sosyal medyada yayılmasının ardından ise pek çok öğrenci "Kalacak yerimiz kalmadı" yorumlarında bulundu. Fiyatlardaki artışın boyutu merak konusu olmuşken, ev fiyatlarının git gide artması ve pek çok şehirde ev bulmanın zorlaştığı bir dönemde konut bulmak oldukça zorlaştı.

Ev fiyatlarının git gide artması nedeniyle evlerin fiyatı şehirde şehre değişse de artışın boyutu hemen hemen aynı boyutta oldu. Bu nedenle de özellikle sürekli olarak şehir değiştimek durumunda olan, kendi memleketlerinden farklı şehirlere giderek üniversite okumak isteyen öğrenciler oldukça zorlandı. Bu açıdan da ev bulmak bir hayli zorlaşmışken öğrenciler yurtlara yöneldi. Her öğrenciye yurt çıkmazken, pek çok öğrenciler özel yurtlara bakmak durumunda kaldı. Özel yurtların avantajlı pek çok eve göre avantajlı olduğu için tercih edilse de son dönemde yurtların fiyatları da ev fiyatlarını aştı. Tek çare devlet yurtlarının çıkmasını beklemek oldu. Devlet yurtarındaki ücretlerin daha az olması ve bir bakıma daha çok avantaja sahip olması, daha cazip geldi. Fakat artık devlet yurtlarının da fiyatlarında büyük bir artış yaşandı.

YURTLARA ZAM GELDİ!

Devlet yurtlarına gelen zam herkesi çok etti. Yurtta kalan pek çok öğrenci bu yeni zamların ardından nasıl ödeme yapacaklarını düşünmeye başladılar. Bir anda gelen %80 civarında zam pek çok öğrenciyi etkiledi. Gelen zamların yeni dönemde geçerli olması beklenirken, henüz yetkililerden bir açıklama gelmedi. Gelen zam ile birlikte yeni devlet yurtları ücretleri şu şekildeydi;

GÜNCEL YURT ÜCRETLERİ

  • Eskiden devlet yurtlarının ücretleri 400 TL iken ilk yurda yerleşmeden önce ilk ayın ücreti ile birlikte verilen depozito ücreti 547 TL idi.
  • Gelen zamların ardından ise 400 TL olan yurt ücreti 700 TL oldu. Depozito ücretleri ise 957 TL olduğu iddia edildi. Fiyattaki bu artışın ciddi bir boyutta olması ise sosyal medyada gündem oldu. Zam haberini duyan pek çok öğrenci, bu ücretleri nasıl ödeyeceklerini ve nasıl üniversite okumaya gideceklerini düşünmeye başladı.