Evi hasarlı olanlar dikkat! Devlet Vakıfbank konut kredisine yüzde 4'e kadar faiz indirimi yapıyor!

Devlet ve Vakıfbank el ele vererek yeni bir kredi kampanyası hazırladı. Kampanya kapsamında oturduğu bina hasarlı olanlar Vakıfbank'tan konut kredisi aldıkları taktirde faiz indiriminden yararlanacak

Finans 01.10.2021 - 17:59 01.10.2021 - 17:59 Mustafa Çokyaşar

Son günlerde ekstrem doğa olaylarının yaşanmasıyla birlikte devlet kentsel dönüşüm çalışmalarına hız verdi. Bu kapsamda son olarak Vakıfbank aracılığılıyla Kentsel Dönüşüm Kredisi alan müşteriler evlerini çok düşük bir faiz oranıyla aldıkları kredi sayesinde yenileyebilecekler. 

Kentsel Dönüşüm Kredisi nedir?

 Söz konusu kanun kapsamında kredi kullanacak hak sahiplerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca faiz desteği sağlanacak olup söz konusu destekten faydalanılabilmesi için gayrimenkulün “Riskli Alan”da bulunması veya riskli alan içinde yer almamakla birlikte gayrimenkulün “Riskli Yapı” olduğu teknik raporlarla tespit edilmiş olması gerekmektedir.

Kentsel Dönüşüm Kredisinden kimler yararlabilir?

 • Konutlarını yeniden inşa etmek isteyen hak sahiplerine,
 • Riskli yapılarda en az 1 yıl oturan kiracı veya sınırlı ayni hak sahiplerine,
 • Konutu riskli yapı olarak tespit edilen ve farklı bir konut almak isteyen maliklere.

Kentsel Dönüşüm Kredisinin özellikleri nedir?

 1. Söz konusu kanun kapsamında kredi kullanacak hak sahiplerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca faiz desteği sağlanacak olup söz konusu destekten faydalanılabilmesi için gayrimenkulün “Riskli Alan”da bulunması veya riskli alan içinde yer almamakla birlikte gayrimenkulün “Riskli Yapı” olduğu teknik raporlarla tespit edilmiş olması gerekmektedir.
  • Riskli alan: Zemin yapısı veya üzerindeki yapılaşma sebebiyle can ve mal kaybına yol açma riski taşıyan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı veya İdare tarafından AFAD’ın görüşü de alınarak belirlenen ve Bakanlığın teklifi üzerine Bakanlar Kurulunca kararlaştırılan alanı ifade eder.
  • Riskli yapı: Riskli alan içinde veya dışında olup ekonomik ömrünü tamamlamış olan ya da yıkılma veya ağır hasar görme riski taşıdığı ilmî ve teknik verilere dayanılarak tespit edilen yapıyı ifade eder.
 2. Kanunda belirtilen yardım ve desteklerden faydalanabilmenin şartı riskli yapı olarak belirlenen binanın anlaşma ile tahliye edilmesidir.
 3. Hak sahiplerine kullandırılacak faiz destekli kredi tutarı en fazla 200.000.-TL’dir. Birden fazla bağımsız bölüme sahip olan hak sahipleri adına faiz desteği sağlanacak toplam kredi tutarı her bir bağımsız bölüm için 200.000.-TL ’yi aşmamak kaydıyla toplamda en fazla 1.000.000.-TL olabilecektir.
 4. Bankamızca kullandırılacak Kentsel Dönüşüm Konut Kredilerinde standart konutlar için yıllık % 4 (aylık % 0,33), B sınıfı enerji verimliliği sertifikasına sahip konut için % 4,5 (aylık % 0,37), A sınıfı enerji verimliliği sertifikasına sahip konut için % 5 (aylık % 0,41) oranında Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca Faiz Desteği verilecektir. Kentsel Dönüşüm İşyeri kredilerinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca sağlanacak Faiz Desteği ise standart bireysel iş yerleri için yıllık % 3 (aylık % 0,25), B sınıfı enerji verimliliği sertifikasına sahip işyeri için % 3,5 (aylık % 0,29), A sınıfı enerji verimliliği sertifikasına sahip işyeri için % 4 (aylık % 0,33) oranında olacaktır.
 5. Hak sahiplerine kullandırılacak faiz destekli konut kredileri için azami vade 10 yıldır. Bireysel işyeri kredilerinde 7 yıldır.
 6. Kentsel dönüşüm kredisi kullanacak müşterilerimiz ödemelerini eşit taksitli veya bitmiş konut(edindirme) kredilerinde 12 ay, yapım kredilerinde ise 24 ay sadece faiz ödemeli olarak gerçekleştirebilir.

Kentsel Dönüşüm Kredisinine nereden başvuru yapabilirim?

https://www.saripanjur.com.tr/kentsel-donusum-kredisi.aspx?pageID=976&nID=674 adresinden detaylı bilgi alabilir ve başvuru yapabilirsiniz.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@