Evde bakım paraları yattı mı, evde bakım parası sorgulama nasıl yapılır?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın evde bakım parası desteğinden yararlanan vatandaşlar, evde bakım paralarının yatıp yatmadığını ve sorgulamanın nereden yapılacağını merak ediyor. İşte evde bakım parası desteğine dair bilinenler...

Kamu Haberleri 12.11.2021 - 13:52 12.11.2021 - 13:52 Ali Parim

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı muhtaç, hasta ya da yaşlı vatandaşların evde bakımlarının yapılması ve ihtiyaçlarının karşılanabilmesi adına her ay bakımı üstelen akrabaya ya da üçüncü kişilere evde bakım parası yatırıyor. Bakanlık bu ücreti öderken ihtiyaç sahiplerinin ağır engelli olduğunu belirten sağlık kurulu raporunu, bakıma muhtaçlık kriterlerinin olmasını ve gelir kriterlerine uygun olmasını dikkate alıyor. Bakanlığın evde bakım parası desteğinden faydalanan vatandaşlar da bugünlerde maaşların ne zaman yatırılacağını araştırıyor. Peki evde bakım paraları ne zaman yatacak? Evde bakım paralarının yatıp yatmadığı nasıl öğrenilecek? İşte detaylar...

KASIM AYI EVDE BAKIM PARALARI YATTI MI?

Bilindiği üzere Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, her ayın 15'i ile 31'i arasında evde bakım paralarını yatırıyor. Yani henüz evde bakım paraları yatırılmadı. Önümüzdeki günlerde evde bakım paralarının yatırıldığı iller açıklanacak.

EVDE BAKIM PARASI SORGULAMA

Bir diğer merak edilen soru da evde bakım paralarının yatıp yatmadığının nereden öğrenildiği... Bunun iki yolu var. Bir tanesi e-Devlet... Uygulama üzerinden “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” sayfasına girilip evde bakım aylığı sorgulama işlemi yapılabiliyor. Sisteme kayıtlı olan vatandaşlar, şifreleri ve T.C kimlik numaralarıyla sorgulama işlemini kolaylıkla gerçekleştirebiliyor.

Bir diğer yolu ise SMS... Ziraat Katılım Bankası aracılığı ile evde bakım parasını alanlar alanlar, cep telefonlarının mesaj bölümüne BAKIYE yazıp, 4747’e SMS atıp bakiyelerini takip edebiliyorlar.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@