Eski tip kimlikler tarih oluyor! Son tarih verildi, eğer yaptırmazsanız eski kimliğiniz geçersiz sayılacak rekor para cezası kesilecek!

Tüm vatandaşları ilgilendiren bir duyuru yapıldı. Eski tip kimliğe sahip olan ve kimliklerini henüz yeniletmemiş olan vatandaşlara para cezası duyuruldu. Yeni çipli kimlik kartına geçmemiş olan vatandaşlar için yapılan duyurunun detayları haberin devamında, Kamu Gündemi'nde...

Eski tip kimlikler tarih oluyor! Son tarih verildi, eğer yaptırmazsanız eski kimliğiniz geçersiz sayılacak rekor para cezası kesilecek!

Tüm vatandaşları ilgilendiren kimlik kartı duyurusu yapıldı. Eski tip kimlik belgelerinin kullanım sürelerinin dolacak olması nedeniyle vatandaşların bu yıl bitmeden önce yeni çipli kimlik kartlarına geçmeleri gerektiği duyuruldu. Eski tip kimliklerin ardından çıkartılan ve elektronik sistem ile gerekli sorgulama ve işlemlerin yapılabildiği yeni çipli kimlik kartları 2016 yılından bu yana pek çok vatandaş tarafından kullanılıyor olsa da, hala daha yeni kimlik kartlarına geçiş yapmayan çok sayıda vatandaş bulunuyor. Kimlik kartlarını yenilememiş olan vatandaşların ise yıl sonuna kadar kimliklerini yeni çipli kimlik kartları ile değiştirmeleri gerektiği bildirildi.

YENİ KİMLİK KARTI NASIL ÇIKARTILIR?

Yeni kimlik kartlarına geçiş yapacak olan vatandaşların bazı işlemleri gerçekleştirmesi bekleniyor. Bu işlemleri gerçekleştiren vatandaşlar ise bir kaç küçük aşama ile kimlik kartlarını yenileyebiliyor.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nden çipli kimlik kartı için randevu alan vatandaşların kimlik kartları için biyometrik fotoğraf çektirmesi ve ilgili nüfus müdürlüğüne giderek başvuru sürecini tamamlaması gerekiyor. Form doldurma ve parmak izi alma işlemlerinin gerçekleştirildiği başvuru sürecinin ardından ise kimlik kartları vatandaşların adreslerine en kısa süre içerisinde teslim ediliyor. Başvuru için nüfus müdürlüğüne müracaat eden vatandaşların yanlarında üstünde T.C. Kimlik numaralarının ve biyometrik fotoğraflarının olduğu pasaport, ehliyet, nüfus cüzdanı gibi belgeleri de bulundurması gerekiyor.

YENİ KİMLİK KARTI ÜCRETLERİ 2022

Vatandaşların mutlak suretle yıl sonuna kadar geçiş yapmalarının gerektiği yeni, çipli kimlik kartları için ödenecek tutarlar liste halinde şu şekilde;

  • Doğum nedeniyle düzenlenen Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı: 37,50 TL
  • Değiştirme nedeniyle düzenlenen Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı: 37,50 TL
  • Nüfus Cüzdanı kayıp bedeli: 37,50 TL
  • Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı kayıp bedeli: 75,00 TL