Erken emekli nasıl olabilirim? 13 maddede erken emekli olabilmenin yolları

Erken emekli olabilmek mümkün. Hangi durumlarda erken emekli olabileceğinizi 13 maddede sizler için derledik. İşte erken emekli olabilmek için 13 yöntem...

Gündem 13.11.2021 - 12:30 13.11.2021 - 12:30 Mustafa Çokyaşar

Erken emeklilik her vatandaşın hakkıdır. Eğer sizde bu 13 madde içerisinde yer alan bir durumla karşı karşıya iseniz hakkınız olan emeklliliği erkenden alabilirsiniz. Aşağıdaki seçenekleri değerlendirerek hayalini kurduğunuz emekliliğe uzun yıllar beklemeden kavuşabilirsiniz. İşte erken emekli olabilimenin şartı olan o 13 yöntem.

 1. 1416 Sayılı Kanun: 

  Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yurt dışına eğitim amacıyla burslu olarak gönderilen öğrenciler, ülkelerine döndükleri zaman yurt dışında geçirdikleri sürenin prim ödemesini yaparak, 1416 sayılı kanun kapsamında erken emekli olabiliyor.

 2. Kadın Çalışanların Doğum Borçlanması

  Hamilelik ve doğum izni nedeniyle işinden bir süre ayrı kalan kadınlar, daha sonraki dönemde işlerine geri döndüklerinde doğum izninde yatmayan primlerini yatırarak erken emekli olabiliyor. Bir çocuk için 2 yıllık prim ödemesi kabul ediliyor. Toplamda 3 çocuğa kadar 6 yıl erken emekli olunabiliyor.

 3. Askerlik Borçlanması

  Askerlik yaptığı süreçte sigortası yatmayanlar, ilerleyen zamanlarda bu prim eksiğini toplu bir şekilde ödeyebilme imkanına sahip. O dönemki prim ödemelerini gerçekleştiren vatandaşlar, askerlik yaptıkları dönemin asgari ücreti üzerinden hesaplanan bir miktarı ödüyerek erken emekli olabiliyor.

 4. 4C Statüsünde Gören Yapanlar

  Devlet kurumlarında 4C statüsünde çalışan vatandaşlar, çalışma süreleri içerisinde kullandıkları ücretsiz izinlerin prim ödemelerini ilerleyen zamanlarda ödeyerek erken emekli olabilmekte.

 5. Avukatlık Staj Dönemi

  Stajyer olarak görev yapan avukatlar, staj dönemlerinde yatmayan primlerin ödemesini ilerleyen zamanlarda yatırarak staj sürecini emeklilik prim gün sayısından düşürebiliyor.

 6. Seçimlerde Adaylık Gösterenler

  Aday olabilmek amacıyla görevinden ayrılan vatandaşlar, seçimi kaybetmeleri durumunda mesleklerine geri dönerek çalışmadıkları sürecin prim ödemesini yapabiliyor ve bu sayede erken emekli olabiliyor.

 7. Yarı Zamanlı Çalışma

  Bir iş yerinde yarı zamanlı çalışanların çalışma günleri 30 günden eksikse prim ödemesi yapılarak erken emekli olunabilir.

 8. Beraat Kanunu

  Sigortalı bir işçi tutuklanıp daha sonra o suçtan beraat ederse  tutuklu olduğu sürenin prim ödemesi yaparak erken emekli olabilir.

 9. Usta Öğreticilik

  Bir meslek alanında usta öğretici olarak görev yapan çalışanların öğreticilik süreci ilerleyen zamanlarda prim ödemesine dönüştürülebilir.

 10. Doktorların Asistanlık Süreleri

  Doktorlar, asistan oldukları dönemin prim ödemesini yaparak, erken emekli olma fırsatı yakalayabilir.

 11. Öğrenim Avantajı

  Yurt içinde ya da yurt dışında eğitimini ilerleten ve bu süreçte doktora ya da uzmanlık yapan kişiler, - bu sürecin primlerini ödeyerek erken emekli olma şansına sahip.

 12. Subay, Astsubay ve Polisler

  Subay, astsubay veya polis olan vatandaşlar, göreve başladıktan sonraki süreçte yüksek öğrenim sürelerinin prim ödemelerini yaparak erken emekli olabilir.

 13. Sendikalı İşçilerin Grevde Geçirdikleri Süreler

  Bir sendikaya bağlı olarak çalışan işçiler, bir grev nedeniyle görevlerinden uzak kaldıklarında grev süresinin primini ilerleyen zamanlarda toplu bir şekilde ödeyerek erken emekli olabilir.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@