Erdoğan'dan gece mesajı: "Enerjide attığımız adımlar bazı çevreleri rahatsız etmektedir"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Twitter hesabından açıklamalarda bulundu. Özellikle Nükleer Enerji ile ilgili açıklamalarından sonra nükleer karşıtı gruplar tarafından eleştirilen Cumhurbaşkanı, "Nasıl savunma sanayiindeki hamleler bizi pazar olarak görenleri rahatsız ediyorsa, enerjide attığımız adımlar da bazı çevreleri rahatsız etmektedir" ifadelerini kullandı.

Gündem 10.11.2021 - 00:26 10.11.2021 - 00:26 Mustafa Çokyaşar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Twitter hesabından gece saatlerinde önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, 2-3 tane daha nükleer enerji santralinin açılacağını söylemesinin ardından çevreci gruplar tarafından sert bil dille eleştirilmişti. 

Erdoğan'ın konuyla ilgili tweetleri şunlar:

"Ülkemize yönelik türlü saldırıların sebeplerinden biri de Enerji kaynaklarımızı milletimizin istifadesine sunma kararlılığımızdır.

Nasıl savunma sanayiindeki hamleler bizi pazar olarak görenleri rahatsız ediyorsa, enerjide attığımız adımlar da bazı çevreleri rahatsız etmektedir.

Karadeniz’deki 540 milyar metreküplük doğal gaz keşfimiz sonrası bazı tepkileri hatırlayalım:
“Keşfettiler ama çıkaramazlar, bu keşif ekonomik getiri sağlamaz” gibi birçok saçmalığa şahit olduk. Milletin mutluluğunu paylaşmak yerine sükût eden siyasetçiler de gördük.

Bir diğer taraftan, dünyanın 32 ülkesinde 443 nükleer güç santrali halen faaliyetteyken “Türkiye nükleer enerjiye sahip olmasın” gafletiyle de karşılaşıyoruz.

60 yıldan fazla bir süredir dünyanın kullandığı bu imkâna bizim de kavuşmamızı istememelerinin sebebini biliyoruz.
Refahımıza ve ekonomik bağımsızlığımıza dair yüreğinde zerre hassasiyeti olanın, enerjide yaptığımız hamlelere karşı çıkması mümkün değildir. Bu hassasiyeti taşımayan, Türkiye’ye dair hiçbir hedefi, ideali olmayan felaket çağırıcılarına prim vermeden yolumuza devam edeceğiz.

Son 19 yıldır olduğu gibi 2023’e giden süreçte de milletimizle dayanışma içerisinde hareket edecek, ülkemizi birçok konuda olduğu gibi enerjide de hak ettiği yer olan en üst lige çıkarmak için canla başla çalışacağız. Türkiye'ye güvenin."

Gelişmelerden Haberdar Olun

@