Erdoğan'dan dikkat çeken Doktora açıklaması!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Doktora mezunu sayısının daha da artırılarak ekonomiye katkı sunulması gerektiğini belirtti.

Gündem 05.10.2021 - 17:57 05.10.2021 - 21:44 Mustafa Çokyaşar

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anakra Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde 2021-2022 Yükseköğretim Akademik Yıl Açılış Töreni'nde önemli sorunları gündeme getirdi.

Akademik personel sayısın iktidar oldukları süre boyunca 70 binden 180 binin üzerine çıktığını aktaran Erdoğan, artık 18-22 yaş aralığındaki gençlerimizin yüzde 44'nün üniversiteye gidebildiğini söyledi. Erdoğan ayrıca Türkiye'nin  230 bin uluslararası öğrenciye de ev sahipliği yaptığını belirterek bu yıl 3 bin 500 burs için 165 bin başvuru alındığını duyurdu.

Erdoğan, üniversitelre yapılan harcamaların OECD ülkeleri arasındaki ortalamanın çok sütünde olduğunu söyledi. Sözlerine ise "İnsanlarımızın eğitim seviyesi yükseldikçe ülkemizin siyasi, ekonomik gelişmesi de aynı oranda hızlanmaktadır. Yükseköğretim kurumlarının ülke geneline yayılması, refahın da adil yayılması anlamını taşımaktadır." diyerek üniversitelere daha da fazla yatırım yapılacağı sinyallerini verdi.

Erdoğan üniversitlerle ilgili son olarak doktoralı insan kaynağının halen hedeflenenin çok gerisinde olduğunu belirtti. Bu nedenle Doktora mezunu sayısınının daha da yükseltmesi gerektiğini vurguladı.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@