Erdoğan Zamlı Asgari Ücreti Açıkladı! Komisyon Kararıyla 2023'e Kadar Geçerli Yeni Maaşlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan 2022 yılı asgari ücreti açıkladı. TİSK Türk İş ve Çalışma Bakanlığı toplantısı alınan komisyon kararı ile Temmuz ile Aralık döneminde ödenecek maaş tutarı belli oldu. İşte yeni asgari ücret

Erdoğan Zamlı Asgari Ücreti Açıkladı! Komisyon Kararıyla 2023'e Kadar Geçerli Yeni Maaşlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe Çalışma Ofisinde yapmış olduğu konuşmasında 2022 yılı asgari ücret ara zam tutarını açıkladı. İşverenler adına TİSK, işçiler adına Türk İş Sendikası'nın yer aldığı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın koordine ettiği görüşmeler tamamlandı. İlk iki toplantı sonrasında gerçekleştirilen üçüncü toplantı sonrası karar açıkladnı.

Yeni Rakam

* 2022 Temmuz Aralık Döneminde Zamlı Asgari Ücret Tutarı: 5.500 TL olarak açıklandı. Yüzde 25 zamlandı.

Bu karar ile Türkiye genelinde tüm işyerlerinde Temmuz 2022 ile Aralık 2023 döneminde çalışanlara ödenecek en düşük ücret aylık TL olarak uygulanmaya devam edecek.

KOMİSYON KARARI SONRASI ZAMLI ASGARİ ÜCRET

2022 yılınının başında yapılan yüzde 50'lik zammın daha yılın ilk 5 ayında yüzde 35.6'lık enflasyon oranı ile erimiş olmasının ardından asgari ücrete ara zam tartışmaları gündeme gelmişti. Daha sonra olağanüstü durum olarak nitelendirilen bu süreçte maaşlara zam yapılmasına karar verildi.

Bu kapsamda Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine toplantısında asgari ücret konusunda açıklamalarda bulundu. Komisyonun toplanacağını bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan zam görüşmelerinin başlayacağını ilan etmişti.

Bu açıklama sonrası hafta içerisinde asgari ücret tespit komisyonu toplandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın ev sahipliği yaptığı toplantılarda işçi tarafını Türk İş Sendikası temsil etti. İşverenler ise TİSK tarafından temsil edildi. İlk toplantı ve ikinci toplantı sonrası karar çıkmamıştı.

Erdoğan Zamlı Asgari Ücreti Açıkladı! Komisyon Kararıyla 2023'e Kadar Geçerli Yeni Maaşlar

İşverenler 5.000 TL Olsun Dediler

TİSK kanadından gelen ilk asgari ücret teklifinin 5000 TL olduğu açıklandı. İşverenler ayrıca o toplantıda 5000 TL üzerinde bir maaş zammı olması durumunda ise hükümetin destek ve teşvik sağlamasını talep etti.

İşçiler En Az 6.000 TL Olsun İstediler Kırmızı Çizgi 5.500 TL Olarak Açıklandı

Türk İş Başkanı Ergün Atalay konuşmasında enflasyon oranlarına dikkat çekmiş ve asgari ücret için enflasyon oranları seviyesinde zam talep etti. Bu kapsamda maaşlar için 6391 TL ve 6000 TL rakamları gündeme geldi. İşçilerin kırmızı çizgisi ise 5.500 TL olarak açıklandı.

ZAMLI MAAŞLAR NE KADAR GEÇERLİ OLACAK?

2022 yılı ortasında yapılan zamların ardından ise maaşlar 6 ay süreyle geçerli olacak. Temmuz ayından Aralık ayına kadar devam edecek süreçte işverenler çalışanlarına yeni belirlenen zam tutarında ödeme yapacaklar. Aralık ayında asgari ücret tespit komisyonu yeniden toplanacak ve Ocak 2023 maaş zammını görüşecekler.