Erdoğan taleplerinin karşılanmaması üzerine Glasgow'a gitmekten vazgeçti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İtalya'nın başkenti Roma'da düzenlenen G20 zirvesinin ardından İskoçya'nın Glasgow kentindeki "COP26 İklim Zirvesi"ne katılması bekleniyordu. Ancak ani bir kararla dönüş kararı alan Erdoğan ve beraberindekiler gece 00.20'da Atatürk Havalimanı'na iniş yaptı. Bu ani kararın nedeni ise açıklandı.

Kamu Haberleri 01.11.2021 - 13:46 01.11.2021 - 13:46 Mustafa Çokyaşar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İtalya'nın başkenti Roma'da düzenlenen G20 zirvesinin ardından İskoçya'nın Glasgow kentindeki "COP26 İklim Zirvesi"ne katılacaktı. Ancak gece beklenmedik bir gelişme yaşandı ve Erdoğan ve heyeti Atatürk Havalimanı'na iniş yaptı.

Cumhurbaşkanının dönüş nedeniyle ilgili resmi açıklama yapılmadı. Ancak Reuters Haber Ajansı'nın ismini vermek istemediği bir yetkili, dönüş nedeni olarak protokol ve güvenlik sorunlarını gerekçe gösterdi.

Reuters'a açıklama yapan üst düzey yetkili,  protokol ve güvenlikle ile ilgili Türkiye'nin taleplerinin İngiltere tarafından tam olarak karşılanmamasının dönüş kararında etkili olduğunu söyledi. Güvenlik için istenen araç sayısı ve güvenlik ile ilgili diğer bazı taleplerin tam olarak karşılanmaması nedeniyle Cumhurbaşkanı ani bir kararla dönüş yapılmasını istendi. 

Erdoğan ve beraberindekileri taşıyan özel uçak Türkiye saatiyle 00:20'de Atatürk Havalimanı'na iniş yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Efkan Ala, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da İstanbul'a geldi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@