Erdoğan KYK faiz kararını duyurdu: Daha önce faiz ödeyen öğrenciler iade alacak mı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine toplantısında verilen kararları millete duyurdu. Vatandaşa seslenen Erdoğan'ın açıklamasında en çok merak edilen sorunun cevabı da verildi. Erdoğan öğrencilerin KYK borçlarındaki faizlerin silineceğini açıkladı. Peki; daha önce faiz ödeyen kişiler iade alacak mı?

Erdoğan KYK faiz kararını duyurdu: Daha önce faiz ödeyen öğrenciler iade alacak mı?

Kabine toplantısı az önce son buldu. Milyonlarca vatandaşın heyecanla beklediği KYK kredi ödemelerinde faiz kararlarına ilişkin açıklama Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından verildi.

Erdoğan, yaptığı açıklamalarda 5 milyondan fazla öğrencinin haber beklediği KYK kredilerinin faizlerine ilişkin alınan kararları açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamalarda öğrencilerin yalnızca ana para ödeyeceklerini ve faiz borçlarının silinmesine ilişkin karar alındığını duyurdu.

Erdoğan'ın açıklamasından öne çıkanlar şu şekilde;

"Geçtiğimiz 20 yılda kredi ve burs miktarlarını 14 kat arttırdık. Halen öğrencilerimiz lisansta 850 lira, biz göreve geldiğimizde bu 45 liracıktı. Yüksek lisansta 1700 lira, doktorada 2550 lira kredi veya burs alıyor. Yılbaşında bu rakamları yükselteceğiz. Burs almak istemeyen öğrencilerimizin başvuruları gayet adil ve şeffaf bir sistemle değerlendiriliyor.

"Öğrenim kredisi ise başvuran her öğrencimize veriliyor. Alınan kredilerin geri ödemeleri mezuniyetten 2 yıl sonra başlıyor. Şayet bu sürede mezun öğrenci henüz sigorta girişi olan bir işe başlayamamışsa e-devlet sisteminden ödemeyi erteleyebiliyor.

"Bugüne kadar kredi ödemelerinin yıllık güncellemesi belirli bir faiz oranından dağil, yurt içi üretici fiyat endeksi farkına göre yapılıyor. Hiçbir zaman faiz uygulaması yapmadık. Ama 'Bay Kemal', yalan bol, utanmadan sıkılmadan faizden bahsediyor."

"Son dönemde enflasyonun arzu etmediğimiz düzeylere yükselmesi öğrenim kredisi güncellemelerinmde beklenmedik rakamların ortaya çıkmasında yol açtı. Haftalar öncesinden ilgili arkadaşlarıma talimatlarımızı verdik.

"Biraz önceki Kabine toplantımızda kredi geri ödemelerinin herhangi bir enflasyon farkı veya faiz uygulaması olmaksızın sadece alınan kredi rakamı üzerinden yapılmasını kararlaştırdık. Yani anapara. Bu uygulamadan halen kredi geri ödemesi yapan tüm gençlerimiz yararlanacak. Aldığımız bu kararla toplamda 26 milyar liranın üzerinde bir yükü gençlerimizin üzerinden kaldırmış oluyoruz."

Bu ifadelerin ardından faizli kredi ödemesi yapmış olan vatandaşlar faiz miktarlarını geri iade alıp alamayacaklarını gerek arama motorlarında gerekse sosyal medya platformlarında sıklıkla aratmaya başladı.

Peki; faizli borç ödemesi yapanlar faiz tutarlarını geri alacak mı?

Faizli Kredi Borcu Ödeyenler İade Alacak Mı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından sonra pek çok eski öğrenci bu sorunun cevabını araştırmaya başlamış olsa da, bu soruya yanıt olacak bir cevap henüz bulunmuyor. Konu ile ilgili ilerleyen dönemlerde resmi açıklamalar yapılması bekleniyor.

Detaylar geliyor...