Milli Eğitimin Bir Başka Faciası: Okul Öncesi Eğitim

4+4+4 Türkiye’ye dayatıldığı yıl kızım 66 aylık potaya girmişti.Yani o yıl okula başlamasını buyurdu muktedir.

Eğitim 03.07.2015, 22:41
Milli Eğitimin Bir Başka Faciası: Okul Öncesi Eğitim

MİLLİ EĞİTİMİN BİR BAŞKA FACİASI: OKUL ÖNCESİ EĞİTİM

4+4+4 Türkiye’ye dayatıldığı yıl kızım 66 aylık potaya girmişti.Yani o yıl okula başlamasını buyurdu muktedir.


Durum kamuoyuna açıklandığında eğitim bilimcilerin ve üniversitelerin ve dahi eğitim derneklerinin tamamı bu uygulamanın “eğitim bilimi” açısından yanlış olduğunu duyurdu. Fakat muktedirin derdi eğitimin “bilim” kısmı olmadığından kibirli tavrıyla ,karşı çıkanları “66 aylık veya 4+4+4 konusunda bir karşı kampanya var. Çocukları için rapor alanlar evlatlarına ihanet içindedirler “ diyerek her zamanki ötekileştirici,nefret dolu ,buyurgan tavrında ısrar etti. Bir demecinde de;” Bak, bugün perşembe bu komisyon çalışacak, yarın cuma gene çalışacak, gerekirse cumartesi, pazar gene çalışacak, ama bu çıkacak. 
Niye? Çünkü bu millet yüzde 50 ile bir yetki verdi. Verdiği bu yetki işte bunları çözün diye, bunlar çözülecek.” Diyerek bu tavrını sürdürdü. 
Biz hain ebeveyn olarak raporumuzu aldık, hinterland okulumuza gittik ve kayıt yaptırmayacağımızı idareci arkadaşa söyledik. İdareci arkadaş belgelerimizi aldı ve bize bir kayıt formu uzattı.” Okula kayıt formu” . Biz kayıt yaptırmıyoruz dediğimizde ;”hocam bunları meb istatistik istiyor “dedi..!?

2 ay sonra muktedir tv lerde ne dedi biliyor musunuz:? ” siz o kadar karşı çıktınız ama 66 aylıkların okula kayıt oranı %96.!

Anekdot-2: Oğlumun gittiği devlet anaokulunun müdüre hanımı ile sohbet ederken meb den gelen telefon zincirini gösterdi. Bilgi şu: ekte bulunan TC numaralarının okul mevcuduna eklenmesi. Aylardan nisan ve müdire hanım ve diğer müdürlerin itirazlarına rağmen mem. ,ısrarını sürdürerek her ana okuluna100 kadar TC no sunu kayıt ettiriyor.Sonra ne oluyor dersiniz ?,
ME Bakanı Ömer Dinçer 4 ay sonra tv lerde şu demeci veriyor: Okul öncesi okullaşma oranı 10 yılda (2003-2013) % 12.5 dan % 44 e çıkmıştır..!

Bu oran tamamen şişirme değil önemli bir kısmında gerçeklik bulunmaktadır. Şöyle ki: Cemaatler ve şeriatçı dernekler nedense bir anda ilk ve orta öğrenim kurumları yanında OKUL ÖNCESİ kategorisine de girerek her mahallede isimleri: “hoca anne” ,irem nur ana okulu”,” efendimizin izinde geleceğe ana okulu ”,maneviyatçı yeni nefes ana okulu” gibi okullar türemiştir.Bu okullar meb denetiminde sayıldığı için istatistiklere dahil edilmiştir.

Peki devlet ana okulunda 1 öğrencinin aileye aylık maliyeti kaç liradır.?: Servis ücreti hariç 300 tl.
Peki her mahallede açılan dinci ana okullarında 1 öğrencinin aileye aylık maliyeti kaç liradır ?: Servis ücreti hariç “ 0 ” (sıfır) tl.
Şimdi soru şu: 46 milyon kişinin açlık sınırında yaşadığı ülkemizde ailelerin çocuklarını okul öncesi eğitimi için tercih edeceği okul hangisidir.?

Okul öncesi eğitim ,mevcut iktidarın şekillendirmek istediği toplum projesinin en önemli ayaklarından biridir. Ve maalesef bu proje adım adım uygulanmaktadır. Ancak işin daha da vahim olanı modern topluma inanan sivil toplum kuruluşlarının hiç biri ve eğitimi dert edinmiş sendikaların hiç biri bu dehşet verici tabloyu görmemektedir.

Okul öncesi eğitimdeki çarpıklık ve sorunlar elbette bunlarla sınırlı değildir.

Bütün bu zorlamalara rağmen okul öncesi eğitimde okullaşma son yıllarda ciddi düşüşler görülmektedir. Tartışmamız gereken konu,” okullaşamama “olması gerekirken, maalesef mevcut okullaşmanın niteliğini bile tartışacak akademik, sendikal veriler bulunmamaktadır. 
Bu konuda, durumun muhatabı olan bütün kişi ve kurumları ciddiyete davet ediyorum. Saygılarımla


Ercan ALTUNDAĞ
Öğretmen

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@