Enerji Bakanı cevapladı: Petrol ve akaryakıt fiyatları neden aynı hızda düşmüyor?

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, konuk olduğu Haber Global ekranlarında yayınlanan programda pek çok sorunun cevabını verdi. Bakan Dönmez'in konuşmalarından satır başları haberin devamında...

Enerji Bakanı cevapladı: Petrol ve akaryakıt fiyatları neden aynı hızda düşmüyor?

Enerji ve Tabbi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Siyaset Özel isimli Haber Global ekranlarında yayınlanan televizyon programına konuk oldu. Bakan Dönmez'in konuk olduğu programda kendisine yöneltilen soruları cevapladı.

Programın en çok dikkat çeken sorularından biri de Bakan Fatih Dönmez'e yöneltilen akaryakıt fiyatları ile ilgili soru oldu. Doçent Doktor Levent Yılmaz, Fatih Dönmez'e petrol fiyatlarının neden düşüşe geçmediğini sordu. "Vatandaşlarda şöyle bir sitem var, fiyatlar çok hızlı yukarı gidiyor. Petrol fiyatları artarken benzin ve motorin fiyatları da artıyor. Ama petrol fiyatı düştüğünde aynı hızla benzin ve motorin fiyatlarının geirlemediğini görüyoruz şeklinde bir sitem var. Buradaki mekanizmadan biraz bahsedebilir misiniz?" ifadelerini kullanan Yılmaz'ın sorusuna Bakan Fatih Dönmez madde madde cevap verdi.

Enerji Bakanı cevapladı: Petrol ve akaryakıt fiyatları neden aynı hızda düşmüyor?

Petrol ve akaryakıt fiyatları ile ilgili kendisine yöneltilen soruyu cevaplayan Bakan Fatih Dönmez, fiyatlarda ilk etkenin ham petrol fiyatlarındaki, artış olduğunu belirtti. "İlk etken ham petrol fiyatlarındaki artış. İkinci etken ise kur. Bir de tabii kuru da dikkate almak lazım. Fiyatın düşük olduğu dönemlerdeki kurla, fiyatın ve kurun yüksek olduğu dönemleri dikkate almak gerekiyor." ifadelerini kullanan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, başka bir etkenin daha olduğunu belirtti.

"En büyük iki etken bunlar olmakla birlikte, aslında bir başka etken daha var. İçinde bulunduğumuz Akdeniz Bölgesi'nde nihai ürün fiyatları dikkate alınarak fiyatlama yapılıyor. Nihai ürün fiyatı dediğiniz ham petrolü kimse alıp kullanmıyor. Rafinerilere gidiyor ve orada en çok kullandığımız yakıtlar olmak üzere işlemden geçiyor. Burada doğal olarak bir maliyet söz konusu. Sonra da o ürünlerin piyasada ton başına bir fiyatı oluşuyor döviz cinsinden. Akdeniz ve Avrupa bölgesindeki ortalama fiyatlar referans alınarak EPDK tarafından denetleniyor ve izleniyor" ifadelerini kullanan Bakan Dönmez artış ve düşüşlerin EPDK'ya bağlı olduğunu belirtti.

Enerji Bakanı cevapladı: Petrol ve akaryakıt fiyatları neden aynı hızda düşmüyor?

"Rafineri maliyetinin üzerine stoklama maliyetleri, dağıtım maliyetleri var." ifadelerini kullanan Bakan Dönmez petrolün doğrudan üreticiden alınmadığını ve bayiilerden alındığını belirtti. Bakan Dönmez'in açıklamasından geri kalan kısım ise şu şekilde;

iz tabii ki dağıtıcıdan doğrudan almıyoruz, bayilerden alıyoruz. Bayiye kadar ürünün intikali, lojistiği orada depolanması ve maliyetler eklenmek suretiyle pompada gördüğümüz fiyatları görüyoruz. Yükselirken ve çıkarken oluşan farklılığın temelinde bu yatıyor. Bu mekanizma sürekli olarak EPKD tarafından gözleniyor. Bazen de benzin daha geç ya da erkenci davranıyor, motorin daha geç veya erkenci davranıyor fiyat yansımaları açısından. Bir de o ürünlere olan talep de ürün bazında fiyatı etkileyebiliyor. O dönemde örneğin benzine talep üretimden fazlaysa, benzin bir miktar daha yükseliyor. Motorin de aynı şekilde."