'Endişeyle takip ediyoruz' diyerek açıkladı: Kömüre peş peşe zamlar geldi!

Türkçimento Başkanı Fatih Yücelik, "Endişeyle takip ediyoruz" diyerek, kömüre geçtiğimiz ay ve geçtiğimiz hafta olmak üzere arka arkaya iki zam yapıldığını açıkladı!

Finans 28.10.2021 - 15:14 28.10.2021 - 15:14 Ali Parim

Son aylarda elektriğe, doğalgaza ve akaryakıta gelen zamların ardından kömüre de arka arkaya iki zam geldi. Türkçimento Başkanı Fatih Yücelik kömüre geçen ay gelen zammın yüzde 15, geçen hafta gelen zammın ise yüzde 22 oranında olduğunu söyledi.

Bloomberg HT'ye konuşan Başkan Yücelik, küresel piyasada kömür fiyatlarının zaten çok yüksek olduğunu, Çin ve Hindistan'daki talebin artmasıyla fiyatların daha da katlanabileceğini belirtti. Sektör olarak fiyat artışlarını endişeyla takip ettiklerini ifade eden Yücelik, hem kömür fiyatları hem de navlunların çimento sektörü için sürdürülemez noktada olduğunu kaydetti. Bu iki noktada çeşitli teşviklerle reel sektörün desteklenmesi gerektiğinin altını çizen Yücelik, hem enflasyonla mücadele, hem de yurtdışı rekabet gücü açısından teşviklerin çok önemli olduğunu belirtti.

Yücelik Çin'in kömüre tavan fiyat uygulaması ile ilgili de dikkat çeken sözler sarfetti. Çin'in lokal piyasada kömür fiyatları için üst limit koymasının kendi enerji sektörünü ve sanayisini korumak için attığı önemli bir adım olduğunu kaydeden Başkan Yücelik, bu tarz bir uygulamaya, Çin sanayisinin ihracat gücünü ve maliyet seviyesini korumak için gidildiğini ifade etti. Yücelik,  bu konuya ek olarak Avustralya'dan da uzun süreden sonra kömür alımına izin verildiğini söyledi.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@