ENAGrup'un hesapladığı enflasyon oranı, TÜİK'in açıkladığının 2 katından daha fazla çıktı!

ENAGrup'un hesapladığı aylık ve yıllık enflasyon oranı, TÜİK'in açıkladığı oranların 2 katından daha fazla çıktı!

Finans 04.10.2021 - 12:00 04.10.2021 - 12:06 Ali Parim

Bir grup akademisyen tarafından hazırlanan enflasyon verilerini açıklayan Enflasyon Araştırma Grubu (ENAGrup), aylık ve yıllık enflasyon oranlarını açıkladı.

ENAGrup'un verilerine göre; Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) Eylül ayında %2.89 artarken, E-TÜFE’deki 1 yıllık artış oranı ise %44.70 olarak hesaplandı.

engrup enflasyon oranı

ENAGrup ile TÜİK'in açıkladığı oranlar arasındaki büyük fark da dikkatlerden kaçmadı.

TÜİK, 2021 yılı eylül ayı enflasyon oranlarının bir önceki aya göre yüzde 1,25, bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 19,58 arttığını açıklamıştı.

TÜİK, ENGrup'a suç duyurunda bulunmuştu

TÜİK, geçtiğimiz aylarda "verinin hangi yöntemle üretildiğine dair temel bilgilerin açık ve net bir biçimde kamuoyu ile paylaşılmasının kanuni yükümlülük" olduğuna dikkat çekerek, "TÜİK'i itibarsızlaştırdığı" gerekçesiyle, ENAGrup'a suç duyurusunda bulunmuştu.

TÜİK'ten yapılan açıklamada, ENAGrup'un 2020 yılı Eylül ayında başladıkları çalışmaları ile eş zamanlı olarak uzunca bir süre herhangi bir metaveri bilgisi paylaşmadığı vurgulanmış ve ardından, "Sonraki dönemde internet sitelerinde açıklanan mevcut metaveri bölümü de standartlardan uzak ve son derece yetersizdir. Bu nedenle, kullanıcılar sınıflama, kapsam ve yöntemleri içeren bilgilere şeffaf bir biçimde erişememektedir. Bu çerçevede, kanunun ilgili maddelerine aykırı davrandığı değerlendirilerek 23 Şubat 2021 tarihinde Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur" ifadeleri kullanılmıştı. 

Gelişmelerden Haberdar Olun

@